бюджет РФ
У Росії через кризу знову хочуть заморозити пенсійні накопичення

Уряд Росії знову обговорює, чи не продовжити заморожування пенсійних накопичень ще на рік, пишуть Вєдомості з посиланням на високопоставлених чиновників.

За їх словами, розглядаються два варіанти балансування бюджету. Один – від Мінфіну: скоротити витрати порівняно з тими, що були зафіксовані в червні в Основних напрямах бюджетної політики, пенсії та соціальні виплати індексувати не на фактичну інфляцію (11,9%), як сказано в законі, а на 4,5%. Наприкінці липня на нараді у президента попередньо домовилися індексувати ці виплати за прогнозним рівнем – на 7%, але зараз зрозуміло, що і таких витрат бюджет не потягне, пояснюють чиновники. Інший – від соціального блоку: індексація на 7%, а дірку закрити накопичувальною частиною пенсій.

Співрозмовники «Вєдомостєй» кажуть, що прем’єр Дмітрій Мєдвєдєв в принципі не проти заморожування: питання з порядку і не знімали. Заморожування – один з варіантів, і не найкращий, але його вірогідність підвищилася, хоча навіть попередніх рішень ще не ухвалювали, запевняють вони. У президента питання поки не обговорювалося, каже його прес-секретар Дмітрій Пєсков. Представники Медведєва і його першого заступника Ігоря Шувалова не відповіли на запит.

Вперше були заморожені пенсійні накопичення за 2014 р. – гроші пішли на виплати пенсіонерам, за рахунок цього знизився трансферт Пенсійного фонду. Чиновники тоді говорили, що це екстраординарний, одноразовий шаг. Але на наступний рік уряд подовжив заморожування ще на рік.

Навесні Мєдвєдєв вирішив не заморожувати накопичення. Незабаром після цього Голодець попередила, що рішення прем’єра не виключає продовження мораторію. Чиновники Мінфіну запевняли, що в цьому немає сенсу: довіру до інституту пенсійних накопичень буде знищено, тож, краще ддразу ліквідувати його.

Але почався бюджетний процес – і до питання повернулися, пояснюють чиновники. «Звичайно, ми це обговорюємо – а ви думали, не будемо, враховуючи поточну ситуацію?», – дивується високопосадовець: доводиться вибирати між поганим і катастрофічних варіантом, наприклад, емісійним фінансуванням. «А все через побоювання сказати правду: король-то голий», – описує ситуацію з бюджетом інший чиновник.

У резервному фонді на 1 вересня було 4,7 трлн. руб. Мінфін наполягає на більшому скороченні витрат – ще приблизно на 700 млрд. рублів. Уряд досі робив велику ставку на пенсійні гроші, визнає один з чиновників: тепер, коли ухвалено рішення не видавати кошти фонду національного добробуту на нові проекти, це єдине джерело підтримки для держкомпаній.

Але зараз Мєдвєдєв, лідер «Єдиної Росії», якого через рік чекають думські вибори, і сам готовий заморожувати накопичення. На нараді, де вперше ухвалювалося рішення про заморожування, прем’єра найбільше цікавило, як «упакувати» і донести цю ідею до людей, згадує учасник наради.

У 2014 році повідомлялось, що Росія повинна повернути громадянам РФ один трильйон рублів (близько 300 млрд. грн.), вилучений у вигляді заморожених пенсійних накопичень. Про це тоді заявив глава Мінекономрозвитку РФ Алєксєй Улюкаєв. «Потрібно дати спокій нашій пенсійній системі. Якщо у нас є зобов’язання щодо накопичувальної пенсійної системи, раз ми її створили, раз ми обіцяли десяткам мільйонів людей цю лінію, значить, потрібно цього дотримуватися», – сказав Улюкаєв.

Інформаційний Акцент