Айдер Муджабаєв, замгендиректора телеканалу ATR, блогер
Айдер Муджабаєв, замгендиректора телеканалу ATR, блогер

Цими днями випадково вдалося поспілкуватися в Києві з декількома людьми з Росії. Тільки один з них виявився дурнем і мерзотником. Решта – хорошими, совісними людьми.

Розрізнити їх просто. Другі – слухають уважно українців, весь час намагаючись стати на їхній бік, подивитися на те, що відбувається, їхніми очима. І у них це виходить. Хоча це для них душевна робота, вони приїжджають з іншого світу, і це вже без лапок так. Перші (мені попався такий один) – не стільки слухають, скільки пред’являють претензії, збирають «образи», які їм «завдали» українці, думаючи про них «не те і не так».

А українці мають право думати про них «не те і не так». Мають повне право, яким, до речі, в Києві мало хто користується. В основному українці самі уважно слухають, намагаються пояснити і допомогти зрозуміти. Так ось, для українців це теж душевна робота, і навіть не так – величезна душевна робота. Тому що напали не вони, а на них. Тому що вбивають їхнії друзів і рідних.

Я прошу моїх читачів-росіян завжди це пам’ятати, спілкуючись в Фейсбуці або ж особисто. Якщо раптом щось здається вам образливим, несправедливим, треба мати на увазі, що ці образи мають – місце і час – бути. Вони обґрунтовані. Набагато більше, ніж образи росіян на щось сказане не так на їхню адресу. Це так само різниться як куля, що летить в людину, і слово – тим більше адресоване не персонально вам.

Пам’ятайте про це та іноді терпіть. Слухайте, а головне – намагайтеся почути. Це дуже важлива річ. Я прошу всіх росіян, які приїжджають в Україну, менше говорити і більше слухати. У Фейсбуці теж, хоча тут є безліч ботів і провокаторів (на це теж варто робити поправку і не плутати з реальністю). Українцям є, що вам розповісти, і ще довго це будуть не найприємніші речі. Дивно цього не усвідомлювати. Під час несправедливої, підлої війни просто не буває по-іншому.

Війна і мир, а росіяни «завдяки» пропаганді існують в цілому у відчутті світу, це різні системи координат. Перемістіть себе подумки в українську, і вам багато що стане зрозуміло. А образи перетворяться на нормальний людський сором, який зовсім не принижує, а очищає.

Джерело: Айдер Муджабаєв

БЕЗ КОМЕНТАРІВ