Закрита частина пленарного засідання КСУ розпочнеться 13 січня о 10.00

Конституційний Суд України 13 січня продовжить розгляд справи за конституційним поданням 57 народних депутатів щодо конституційності закону України «Про засади державної мовної політики» від 3 липня 2012 року, так званий закон Ківалова-Колесніченка.

Згідно з порядком денним суду, оприлюдненим на офіційному сайті установи, закрита частина пленарного засідання КС розпочнеться о 10.00 у п’ятницю.

Громадські активісти руху «Чиста мова» у Facebook повідомили про намір провести 13 січня о 09.30 біля будівлі Конституційного Cуду на вул. Жилянській, 14 у Києві мітинг із вимогою негайно скасувати «закон Ківалова-Колесніченка».

Як відомо, Верховна Рада ухвалила ініційований Партією регіонів законопроект «Про засади державної мовної політики» 3 липня 2012 року. 8 серпня тодішній президент Віктор Янукович підписав закон, а також доручив Кабінету Міністрів створити робочу групу для розробки пропозицій щодо вдосконалення законодавства про порядок застосування мов в Україні.

Закон набув чинності 10 серпня, він передбачає можливість офіційної двомовності в регіонах, де чисельність нацменшин перевищує 10%.

У 2012 році Одеська обласна та міська ради, Харківська, Херсонська, Миколаївська, Запорізька, Севастопольська, Дніпропетровська і Луганська міськради, Краснолуцька міськрада (Луганська обл.), Запорізька, Донецька, Херсонська, Миколаївська та Дніпропетровська обласні ради ухвалили рішення про визнання російської мови регіональною.

Угорська мова є регіональною у місті Береговому (Закарпаття), а молдавська (румунська) – в селі Тарасівці Чернівецької області. Румунська також стала регіональною мовою в селі Біла Церква (рум. Biserica Alba) Рахівського району Закарпатської області.

23 лютого 2014 року Верховна Рада проголосувала за скасування закону України «Про засади державної мовної політики». За скасування закону тоді проголосували 232 народних депутатів з 334, зареєстрованих у залі. Це, зокрема, стало підставою для влади Криму заявити про «утиски прав російськомовного населення».

Проте, на той час в. о. президента України, голова Верховної Ради Олександр Турчинов відмовився підписувати ухвалений закон. Таким чином, він не набув чинності.

14 грудня 2016 року Конституційний Суд завершив розгляд справи у формі усного слухання справи щодо «закону Колесніченка-Ківалова» і перейшов до закритої частини процесу. Серед позивачів є 37 народних депутатів-«свободівців». Подання скерували до суду 10 липня 2014 року, однак суд розпочав розгляд лише нещодавно.

Читайте: Експерти КС характеризують закон Ківалова-Колесніченка як незаконний

БЕЗ КОМЕНТАРІВ