Україна має бути готова оголосити дефолт
Україна має бути готова оголосити дефолт

Колишній секретар Державної скарбничої служби США Ларрі Саммерс виступає за скорочення зовнішнього боргу України. Про це професор Гарвардського університету пише у статті для The Financial Times, повідомляє Укрінформ. Неспроможність міжнародних кредиторів іти на зменшення боргового навантаження України, за його словами, стане підтвердженням того, що приватні інтереси мають занадто великий вплив на публічну політику міжнародної спільноти, яка засуджує російську агресію. «Якщо необхідно, Україна має бути готова оголосити дефолт та не виконувати свої зобов’язання, а міжнародна спільнота має чітко заявити, що вона буде продовжувати допомагати Києву”, – зазначив екс-голова Держскарбниці США.

 

«Найближчим часом Україна, міжнародна спільнота та її кредитори мають досягти згоди, що робити з боргом країни. Причини для скорочення боргу є не менш серйозними, ніж в будь-якому попередньому випадку, за яким я спостерігав за останню чверть століття. Те, як саме це питання буде вирішено, скаже багато про те, наскільки насправді міжнародна спільнота готова допомагати Україні та протидіяти російській агресії», – цитує його прес-служба Міністерства фінансів України.

За словами Саммерса, МВФ дав зрозуміти, що для забезпечення сталих (державних) фінансів Україна має зменшити поточні платежі з обслуговування боргу й уникнути надмірного нагромадження боргів протягом наступних п’яти років. Водночас, на думку експерта, український борг ще недостатньо великий для того, щоби його зменшення стало загрозою для світової фінансової системи.

«Чому ж тоді не створити прецедент, що якщо ти під великі відсотки позичаєш країні, яка потім зазнає вторгнення, не варто очікувати, що тобі повністю повернуть твої кошти за рахунок платників податків по всьому світові?», – пише він. «Отже, борг України має бути зменшено. Чи це станеться? Не зважаючи на вагомість аргументів, поки що це не ясно. Кредитори України на чолі з інвестиційною компанією Franklin Templeton і за активної підтримки кількох менеджерів найбільших американських фондів, що так соромляться своєї егоїстичної та неконструктивної позиції, що навіть уникають публічної ідентифікації, – грають у жорстоку гру та відмовляються від будь-якого списання», – наголосив Саммерс.

Водночас, підкреслює експерт, «для платників податків по всьому світу має бути неприйнятним, аби їхніми грошима ризикували, надаючи позики Україні, яка, при цьому, плануватиме повністю повернути кошти її кредиторам. МВФ та національна влада мають вказати непокірним кредиторам на їх безвідповідальну поведінку».

Неспроможність міжнародних кредиторів іти на зменшення боргового навантаження України, зазначає він, стане підтвердженням того, що приватні інтереси мають занадто великий вплив на публічну політику міжнародної спільноти, яка засуджує російську агресію. «Якщо необхідно, Україна має бути готова оголосити дефолт та не виконувати свої зобов’язання, а міжнародна спільнота має чітко заявити, що вона буде продовжувати допомагати Києву”, – резюмував екс-голова Держскарбниці США.

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ