Андрій Новак, голова Комітету економістів України
Андрій Новак, голова Комітету економістів України

Запропонована Міністерством соцполітики зміна підходів до визначення мінімальної заробітної плати та її підвищення до 4,5 – 5 тисяч гривень може не дати очікуваного результату. Категорія зарплат не береться з фантазії та намальованих цифр. Вона береться з економічного стану, динаміки економіки країни. Зараз в Україні рівень мінімальних зарплат, м’яко кажучи, не відповідає цінам. Слід враховувати те, що за останні два роки ми спостерігали підвищення цін не на 10 – 20%, а у 5-7 разів.

Слід визнати, що один з вагомих елементів тіньової економіки в Україні – це зарплати у конвертах. Якщо прослідкувати за роботою у приватному секторі, то зарплата у 5-6 тисяч гривень в Україні вже давно не диво. Інше питання: як забезпечити приблизне вирівнювання зарплат у приватному і державному секторах. Очевидно, що для того, щоби підняти і вирівняти зарплату державному працівнику, необхідні досить великі бюджетні ресурси в бюджеті України.Так, для того, щоби нині підняти мінімальну заробітну плату від тисячі до п’яти тисяч гривень, Україні слід мати додатковий бюджетний ресурс. Його можна знайти лише за умови масштабної детінізації економіки.

Якщо Мінсоцполітики дивиться на економіку лише з точки зору соціальної політики, то це не матиме нічого спільного з реальністю. Тому що просто призначити вищу мінімальну заробітну плату усьому державному сектору і одночасно її виплатити – просто нереально. Для цього потрібно залучити як внутрішній, так і зовнішній борговий ресурс …або ж займатися активним запуском грошового верстату. Втім, подібні історії на початку 1990-х ми вже проходили. Наслідок таких дій – гіперінфляція. Тому, гадаю, підвищення доходів – питання загальноекономічної політики, яку веде українських уряд і Національний банк, а не Міністерство соціальної політики.

Джерело: Андрій Новак

БЕЗ КОМЕНТАРІВ