Андрій Новак, голова Комітету економістів України
Андрій Новак, голова Комітету економістів України

Найбільша небезпека при виконанні бюджету на 2017 рік – чи відбудеться прогнозоване зростання ВВП на 3%. Якщо цього не станеться, то знову під питанням виконання дохідної частини.

Ще одна небезпека – доходи від приватизації. Чи відбудеться так звана велика приватизація до кінця цього року? Чи її перенесуть уже на 2017 рік. І чи наступного року це буде? Існує ризик дострокових парламентських виборів у 2017 році, а в період політичної активності й кризи, як правило, велику приватизацію не проводять.

Збільшити ж окремим категоріям працівників бюджетної сфери зарплату на 20-30%, як пообіцяв прем’єр Гройсман, цілком реально. Це спокійно можна зробити завдяки інфляційному ефекту, який дозволив збільшити дохідну частину бюджету. Попередній уряд Яценюка два роки проводив політику «затягування соціальних поясів», що означало заморожування соціальних платежів. Але в цей час темпи інфляції були дуже великі – за останні два роки сумарно склали майже 100%. Звичайно, це дає можливість підняти зарплати.

Проте, говорити про вихід з економічної кризи ще зарано. Це відбуватиметься тоді, коли буде зростання у більшості секторів економіки. Поки що цього немає. Але є позитивний факт, що відновлена співпраця з МВФ і Україна отримала перший транш. Є всі шанси до кінця року отримати другий. Головне – за продовженням співпраці з МВФ іде продовження співпраці з іншими кредиторами, інвесторами і партнерами. Таким чином, уряд має своєрідний запас фінансової міцності, резерву.

Джерело: Андрій Новак

БЕЗ КОМЕНТАРІВ