Андрій Новак, голова Комітету економістів України
Андрій Новак, голова Комітету економістів України

Кількість росіян з доходами, нижчими за прожитковий мінімум, з січня по вересень збільшилася на 2 мільйони 300 тисяч осіб у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Такі дані оприлюднив Росстат.

Це свідчить про те, що в 2015 році Російська Федерація тільки починає розплачуватися за свою авантюру з Кримом і Донбасом. І зараз у них ще наступна авантюра – Сирія, і ще одна – Туреччина. Ще в 2014-му російська економіка була практично на нулі, із зростанням 0,6%. Зараз за підсумками 10 місяців цього року в них падіння ВВП на 4%, фізичного обсягу виробництва – на 6%, роздрібної торгівлі – на 9%, падіння російського експорту нині становить 32%. Третини експорту немає. Що буде далі, залежатиме від дій самої РФ. Якщо вона продовжуватиме в тому ж дусі, падіння триватиме і наступного року, але з вищими темпами.

І не забуваймо про ситуацію з рублем. До початку цієї абсурдної агресії проти України курс був 32 рублі за долар, а сьогодні вже майже 70, і тенденції до девальвації рубля зберігаються. Далі можливі соціальні протести вже всередині країни. Поступово плата за війну з Україною торкається кишені кожного росіянина, і це громадяни РФ почали відчувати вже в 2015 році завдяки зменшенню реальної зарплати. Якщо тенденція до погіршення триватиме і далі, то все залежатиме від терпіння самих росіян: скільки вони готові платити заради однієї фрази «Крим наш». У два рази зменшення доходів, у три рази, в п’ять разів?

В разі збереження економічних і політичних тенденцій, думаю, що курс рубля до кінця 2016 року буде далеко за 100 рублів за долар.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ