Андрій Шипілов, журналіст і блогер. Живе на Кіпрі
Андрій Шипілов, журналіст і блогер. Живе на Кіпрі

Усі російські ЗМІ кричать від захвату: «Акціонери ЮКОСа програли! Рішення Гаазького арбітражу — скасоване. Росія не повинна платити 50 млрд».

Як завжди — брешуть.

Спробую пояснити своїми словами, що означає сьогоднішнє «рішення» окружного суду Гааги, який нібито скасував рішення арбітражу про виплату Росією 50 млрд. доларів акціонерам ЮКОСа.

Перш за все — рішення про виплату Росією 50 мільярдів акціонерам ЮКОСа виніс арбітражний третейський суд. Слово «третейський» тут виділено жирним шрифтом, бо воно — принципово важливе. Це слово означає, що обидві сторони наперед самі вибрали саме цей суд і апріорі, тобто заздалегідь, погодилися визнати його рішення, яким би воно не було.

Саме через цю обставину рішення третейського суду є остаточним і оскарженню не підлягає.

— А як же тоді Росія змогла оскаржити це рішення? —запитаєте ви.

Ось тут і полягає перша брехня від російських ЗМІ. Росія не оскаржила це рішення.

Росія оскаржила інше — компетенцію третейського суду (того, який присудив 50 млрд. ЮКОСу) за декількома пунктами винесеного рішення. Якщо прибрати всю юридичну казуїстику, то Росія поскаржилася, що суд під час розгляду справи допустив «технічні порушення» і вийшов за межі тих повноважень, на застосування яких погодилася Росія, вибираючи третейського суддю.

Ще раз — Росія не оскаржувала рішення суду, вона поскаржилася на «технічні порушення», які мали місце, з її точки зору.

І ось тут —  увага. Скаргу на подібні технічні порушення може розглянути будь-який суд за територіальним принципом. Тому, — це дуже важливо, — Росія звернулася до суду загальної юрисдикції, який не займається ні арбітражними справами, ні справами в галузі міжнародного права, а тому розглядатиме питання не по суті, а лише за чисто формальними ознаками.

Окружний суд Гааги розглянув скаргу Росії за суто формальними ознаками і виніс рішення про те, що це справді виглядає, як заявлені Росією технічні порушення.

Що це означає на ділі.

Це не скасування рішення третейського арбітражу.

Це не означає, що скасовується обов’язок Росії виплатити акціонерам ЮКОСа 50 млрд.

Це навіть не означає, що будуть зняті всі арешти, вже накладені у справі ЮКОСа.

Про все це зараз кричать всі російські ЗМІ, але це — звичайна брехня. Просто тому, що у окружного суду Гааги немає жодних повноважень скасовувати або змінювати рішення арбітражного третейського суду.

На ділі це означає лише одне. У російських адвокатів з’явився папірець, на підставі якого справа тепер буде опротестована в апеляційному суді й, навіть не сумніваюся, врешті-решт у Верховному суді Нідерландів.

Раніше у російських адвокатів цю скаргу просто не прийняли би. Тепер візьмуть. Ось у цьому й полягає вихлоп від суду, що відбувся.

Розпочатого процесу стягнення грошей акціонерами ЮКОСа це не зупинить. Гадати, чим закінчаться майбутні судові процеси, теж не варто. Цей процес —  не швидкий, і до його кінця від самого позивача може вже нічого не залишитися.

Але з урахуванням того, що в апеляційних інстанціях справа буде розглядатися вже не за формальними ознаками, а по суті… Що розбирати будуть судді-міжнародники… Що у ЮКОСа в кущах ще стоять кілька роялів, а Росія всі свої роялі вже витягла… я би, мабуть, зіграв у цей тоталізатор.

P.S. Я знаю, що серед моїх читачів обов’язково буде якийсь відсоток дурнів, які обов’язково вимагатимуть «пруфлінк». Я міг би, написавши цей текст, послатися «для солідності й достовірності» на думку якого-небудь крутого юриста-міжнародника, і ви все одно не змогли би перевірити.

Але я — чесна людина. Цей текст написаний не солідним юристом-міжнародником, він написаний мною. Я — не юрист, я журналіст. Що кажете? Такі тексти мають право писати лише юристи? Та перестаньте, друзі. Для того, щоби міркувати про яєчню, зовсім не треба бути куркою. Все, що написано вище, — голі факти, які є прозорими, достовірними, легко перевіряються за відкритими джерелами.

Хочете «пруфлінк»? Гугл вам у руки! Ну, й невелике знання англійської мови, бо по-російськи ви про це не прочитаєте.

Джерело: Andrey Shipilov

БЕЗ КОМЕНТАРІВ