скуповування землі
Хто і скільки скуповує землі на планеті

У діяльності щодо скуповування і довготермінової оренди багатими державами орних земель по всьому світу в основному привертає увагу політика Китаю, який за останні десятиріччя фактично взяв під контроль цілий континент – Африку. Однак не лише Піднебесна активно розширює свої закордонні володіння. Серед світових лідерів, за даними досліджень, на які посилається The Washington Post, – Велика Британія і США, а також Німеччина, Індія, Саудівська Аравія та деякі інші.

Китай, де мешкає п’ята частина всього населення землі, але який володіє лише 8% орних земель світу, провадить активну експансію у пошуках «життєвого простору». Тільки в Африці китайці значною мірою вже взяли під контроль землю в таких країнах, як Демократична Республіка Конґо, Анґола та Мозамбік. Нерідко аналітики оцінюють цей процес як свого роду неоколоніалізм, притаманний саме Китаю, що швидко набирає оберти. Попри це, як з’ясували дослідники Університету Лунда у Швеції, США і Велика Британія йдуть практично на одному рівні з Китаєм, коли йдеться про скуповування і оренду землі в інших країнах.

У торгівлі орними землями домінують лише кілька гравців, а саме Китай, Британія та США. Загалом більш розвинені країни Північної Америки та Європи, азійські «економічні тигри», а також експортери нафти з Близького Сходу лідирують у скуповуванні землі, а держави, що продають цей ресурс, – бідні країни Африки, Південної Америки, Південно-Східної Азії та Східної Європи.

Кількість землі, яку продають і купують у світі, поки що відносно невелика: за даними дослідження, від 0,75 до 1,75 відсотків світових сільськогосподарських земель змінили право власності чи розпоряджання внаслідок міжнародних угод. Але цифра незабаром значно збільшиться, у міру зростання населення у світі – кажуть експерти.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ