Комерційні банки ретельно перевірятимуть своїх клієнтів та блокуватимуть їхні рахунки
Комерційні банки ретельно перевірятимуть своїх клієнтів та блокуватимуть їхні рахунки

В Україні блокуватимуть банківські рахунки громадян, якщо фінустанова запідозрить клієнта комерційного банку в отриманні доходів сумнівного походження. Відповідне рішення ухвалив Національний банк України, інформує Сегодня.

У Нацбанку цей захід пояснюють боротьбою з тероризмом і незаконним відмиванням грошей і радять всім клієнтам комбанків пройти у фінустановах ідентифікацію особистості.

«Я працюю фрілансером в одному з банків. У мене відкрито рахунок, на який мої замовники перераховують гроші за роботу, іноді це великі суми – близько $ 1000, – розповів Ярослав К. – Днями я отримав з банку лист, в якому сказано, що, відповідно до вимог НБУ, мені необхідно протягом 10 днів пройти процедуру ідентифікації клієнта. Для цього я повинен підійти з паспортом до найближчого відділення банку і відповісти на низку запитань. Мені приховувати нічого, але я ж міг і не заглянути в поштову скриньку або лист міг потрапити в спам, і я б його не помітив. А через 10 днів мою картку заблокують!».

З червня 2015 року НБУ вимагає від комерційних банків щорічно перевіряти дані клієнтів (постанова №417 «Про затвердження положення про здійснення банками фінансового моніторингу»). Причому заблокований рахунок розблокують лише після особистого спілкування з його власником. Те, що відбувається така перевірка, підтвердили ще в декількох банках.

Як роз’яснили в прес-службі НБУ, активний моніторинг пов’язаний з тим, що в останні місяці стали активно використовуватися схеми з переведення в готівку незаконних грошей через фізосіб.

Наприклад, співробітники фірми масово отримують матеріальну допомогу в 20-30 тис. грн або благодійний фонд несподівано починає допомагати сотням людей, перераховуючи їм по 3-5 тис. грн. Щоби припинити цю діяльність, НБУ зажадав від банків провести ідентифікацію клієнтів, і першими під підозру потрапили фрілансери, а не ті, хто має постійне місце роботи.

«Це європейська практика, там кожен банк знає своїх клієнтів. Причому ми тепер вимагаємо від банків не лише повідомляти НБУ і службі фінмоніторингу про підозрілі банківські операції, але й одразу ж ці операції зупиняти», – зазначають в прес-службі НБУ.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ