Савченко і Фейгін
Віра Савченко з адвокатом сестри Марком Фейгіним

Процес над льотчицею Надією Савченко в Донецькому суді Ростовської області Росії вийшов на фінішну пряму.

У цьому переконані не лише адвокати викраденої до Росії українки, а й офіційний представник Слідчого комітету РФ Володимир Маркін. Він заявив, що Савченко винесуть вирок до кінця року і щось йому підказує, що вона отримає максимальний термін.

Українському нардепу Надії Савченко у РФ інкримінують «співучасть» у вбивстві двох російських журналістів, а також незаконний перетин кордону під машкарою біженки. Той факт, що в момент загибелі журналістів вона перебувала в полоні бойовиків «ЛНР», суд не переконав. Як і те, що льотчиця не могла «корегувати вогню», бо не спромоглася б з пораненою рукою залізти на 30-метрову вишку та одночасно користуватися там компасом, біноклем і автоматом.

Упродовж кількох місяців в судових засіданнях слухали численних свідків обвинувачення. Серед них був і співробітник ФСБ Почечуєв, який давав покази загримованим і з перукою на голові. Він заявив, що Савченко добровільно поїхала разом із ним до Воронежа і її ніхто не викрадав. Згодом, щоправда, адвокати з’ясували, що підпис дивного чоловіка в темних окулярах і перуці не співпадає з підписом справжнього Почечуєва. Але на російську феміду й це враження не справило.

Віра Савченко
Віра Савченко їздила разом із Надією в зону АТО

7 грудня до ростовського Донецька вперше запросили свідків захисту. Їх лише двоє. Це сестра Надії – Віра Савченко, яка 17 червня 2014 року була разом із нею в зоні АТО і знає, що там відбувалося, в деталях. Саме через це Віру не дуже хочуть бачити в донецькому суді. Їде на засідання також переговорник Володимир Рубан, котрий заявив, що має у цій справі важливу інформацію. Українські вояки, які брали участь у боях 17 червня, поки що приїхати до Росії не можуть, оскільки ризикують опинитися там за ґратами.

Пікантності ситуації додає те, що проти головного свідка захисту Віри Савченко в РФ порушили кримінальну справу за образу одного з суддів Чеченського верховного суду, в якому вона виступає громадським захисником у справі інших викрадених українців – лідера УНА-УНСО Миколи Карпюка і журналіста Станіслава Клиха. За «неповагу до судді» її вивели із зали суду і позбавили статусу захисника.

Перед небезпечною поїздкою Віра Савченко розповіла «Інформаційному Акценту», що в Росії їй загрожує до 4 місяців арешту. Також поділилася подробицями розмови з Арсенієм Яценюком, під час якої той розпорядився, аби у відомстві Арсена Авакова порушили кримінальну справу за фактом викрадення Карпюка і Клиха в Росії.

А ще запевнила, що дослівно фрази «не суддя, а чмо», яку їй приписують, у Верховному суді Чечні не виголошувала.

– Перед тим, як вас і Рубана вирішили нарешті вислухати в суді, представник російського Слідчого комітету Володимир Маркін заявив, вирок Надії Савченко ухвалять у грудні й він буде максимально жорстким. Ви очікували цього?

– Мене часто запитують: чому так мало свідків захисту? Реально їх є сотні – це її побратими, які готові свідчити навіть у Донецьку. Але ми розуміємо, що в Росії ці люди одразу ж опиняться за ґратами. І Україна лише поповнить список нових політв’язнів.

Надія Савченко
Надія Савченко в російському суді

Я точно знаю, що Надю взяли в полон 17 червня 2014 року між 10 і 10.30 ранку. У цей проміжок часу я почула гучний вибух, після якого в мене зник із сестрою зв’язок. Я навіть подумала, що вона загинула. Зроблений сепаратистами відеозапис свідчить, що в момент «корегування вогню» Савченко вже була у полоні. Щоб «довести» в суді, начебто зйомка відбувалася не о 10-й, а о 12-й годині, вони вручну змінили цифри у відеофайлі.

На суді свідки обвинувачення брехали «не в одну дудку». Обвинувачення розказувало, що під час артобстрілу загинули двоє журналістів, а третій був поранений. Але це – війна, а на війні стріляють. Проте судді навіть не згадують, що – крім двох журналістів – там полягло 25 їхніх військових. Ми маємо імена 10 з них, дати народження, паспортні дані.

В ході відео-допиту одного зі свідків запитали: «Скільки там було людей?». Погано підготовлений простачок чесно відповів: «Ну, десь 25». Прокурори перелякалися: «Боже, він не те говорить!». Відео-зв’язок зі свідком перервався, а коли відновився, він уже відповідав по-іншому: «Я забув, не пам’ятаю. Я підписав протокол – у ньому все є». А в протоколі лише загиблі журналісти.

Інший свідок заявив: «Там не було більше нікого». Після того, як Надя поставила йому уточнювальне запитання, він зірвався і крикнув: «Та там половина мого взводу полягла!». Таких неспівпадінь у справі дуже багато, і прокурори ніяк не могли звести її докупи. Якби у Росії був справедливий суд, Надю вже давно відпустили б. Натомість вони затялися і готують суворий вирок, щоб не виставити себе перед світом дурнями.

– Адвокати стверджують, що наступного року Савченко можуть обміняти на грушників Єрофеєва і Александрова, яких зараз судять в Україні. Або ж домовляться, щоб вона відбувала покарання в Україні. Але для цього потрібно, щоб Київ визнав вирок, а отже легітимізував його. Надія на це погодиться?

– Щодо обміну на ГРУшників, то Росії ці люди абсолютно не потрібні. Я точно знаю, що Надя своєї провини ніколи не визнає. Про це не може бути навіть мови. Думаю, світова спільнота постарається створити Путіну умови, щоб йому було вигідніше віддати Надю в Україну, ніж тримати її в Росії. Я сподіваюсь, що світові та українські політики проявлять волю і таки доможуться цього.

– Не боїтеся, що вас можуть затримати у Росії?

– Росія непередбачувана країна, там можливе все. Це наче якась інша планета. У них є ядерна зброя, і дядя Вова себе не контролює. Та повістки до суду мені ще не вручали. Крім того, я їду туди як свідок. І за міжнародним законом, мені зобов’язані надати коридор. Навіть якщо я перебувала б в розшуку.

– Хто супроводжуватиме вас у поїздці до російського Донецька?

Мезенцев у Грозному
Помічник народного депутата Надії Савченко Олег Мезенцев біля входу до Верховного суду Чечні в Грозному

– Помічник народного депутата Надії Савченко учасник АТО Олег Мезенцев. Можливо, буде ще хтось від «Батьківщини». Принаймні, вони завжди просять, щоб я тримала їх у курсі. Можливо, ми поїдемо разом із Володимиром Рубаном. Щойно мені телефонував наш консул у Росії. Він контролюватиме, як ми перетинатимемо кордоні й чи не виникне проблем.

– Розкажіть, що відбулося у Верховному суді Чечні? Кого ви там образили?

– Прізвище судді, дається, Ізмаїлов, його імені я не знаю. Мені інкримінують порушення 2-ї частини 297-ї статті їхнього кримінального кодексу.

У Грозному на процесі над Миколою Карпюком в суді почали говорити про те, що «в нас одна влада – Путін». Це мене вкрай обурило. Я намагалася їм заперечити. Суддя постійно робив мені зауваження. Я часто сиджу в телефоні: пишу новини про Карпюка і Клиха, щоб люди знали, що в суді відбувається. Суддя весь час емоційно реагував на це: «Савченко, ви сидите в телефоні! Вам не цікаво? Повторіть, що він сказав». Наче ми з ним – школяр і вчитель. Я хотіла відповісти на його запитання. Але перед тим слід було ще попросити в нього дозволу: «Пане суддя, чи можна відповісти на ваше запитання?». Це був просто фарс.

Коли мене виводили із зали, я попрощалася з цим чудовим, емоційним стареньким чоловіком. У моєму прощанні він уловив фразу: «Не суддя, а чмо». Таких саме слів не було. Ну, нехай було «чмо», але «суддя» я не казала. Вони самі це додумали, а тоді порушили кримінальну справу.

– Стати громадським захисником Миколи Карпюка вас просила Надія?

– Мені довелося стати захисником, аби зрушити цю справу з мертвої точки в Україні. Докази невинуватості Карпюка і Клиха зібрати просто. Вся інформація є в куратора цієї справи Марії Томас, не хочу ні в кого забирати лаври. Вона контактує з дружиною Карпюка та матір’ю Клиха. В Україні знають, де хлопці були наприкінці 1994 – на початку 1995 років, коли в Чечні тривали воєнні дії. Є люди, які готові підтвердити це. Але для цього потрібно бодай, аби дільничний елементарно прийшов до них з папочкою і записав їхні покази. А цього немає, бо Україна ні кує, ні меле.

Повернувшись в Україну, я зустрілася з Арсенієм Яценюком. Він мене люб’язно прийняв. Записав усе, про що я просила. Я передала йому прохання адвокатів порушити в Україні кримінальну справу про незаконне викрадення Капюка і Клиха та утримання їх під вартою.

Зустрілися ми з Арсенієм Петровичем о 16-й годині. Того самого дня увечері мені зателефонували дружина Карпюка і матір Клиха й сказали, що кримінальну справу вже порушили. При мені Яценюк зв’язався з міністром Арсеном Аваковим і дав йому команду. Сподіваюся, слідчі уже зібрали достатньо «карт», якими на суді зможуть грати адвокати. Бо там лунають серйозні звинувачення, що хлопці воювали в Чечні проти російських військових, а адвокатам нічим крити. Вони обурювалися, що Україна саботує цей процес.

– Про що іще ви говорили з Яценюком?

Карпюк Клих
Українські політв’язні Станіслав Клих і Микола Карпюк у залі Верховного суду Чечні. Клих показує на коліні сліди від тортур

– Просила допомогти з фінансуванням адвокатів. Якщо за кейсом Савченко оплачує «Батьківщина», то тут незрозуміло, хто. Рішення було позитивним. Яценюк розпитував мене про гонорари. Я просто передала йому контакти адвокатів. Окрім Іллі Новікова, який працює у обидвох справах, Карпюком і Клихом займаються  двокати Докка Іцлаєв і Марина Дубровіна. Всі троє громадяни Росії. Іцлаєв – чеченець, живе і працює в Грозному.

Надя попросила мене взяти на контроль забезпечення хлопців усім необхідним в СІЗО. Є така приказка, яку вона згадала: «У в’язниці погано живеться бідному і хворому». У СІЗО в Наді запалився трійчатий нерв, а це дуже сильні болі. Проте ліки їй передали лише через тиждень. Туберкульоз у СІЗО починається зі звичайного бронхіту. Не вилікувані хвороби там переходять у хронічні або незворотні.

Тому мама Клиха, якій 75 років, мусила влаштуватися на роботу заради зайвої тисячі гривень. Як краще допомагати їм, я ще не знаю. Можливо, я відкрию Фонд Савченко, який опікуватиметься політв’язнями. Буду возити хлопцям передачі. Вони мають бачити, що їх не кинули, що за ними стоїть вся Україна.

297-та стаття, яку мені інкримінують, передбачає максимальне покарання 200 тисяч рублів штрафу або 4 місяців арешту. Хоча я знаю, що в Росії просто так нічого не роблять. Якщо буде команда мене затримати, то порушать і другу справу, і десяту. Українців у Росії дуже «цінують». Надю судять троє суддів, одного з яких перевели на кримінальні справи недавно. Наказ про призначення людини, яка замість нього вестиме цивільні справи, підписав сам Путін. Тобто Путін тримає це на особистому контролі.

У Чечні справу Клиха і Карпюка розглядають 12 присяжних. Як заявила адвокат хлопців, єдине, чого в Росії ще боїться влада і Слідком, – це суд присяжних. Тому кілька днів тому Путін видав указ, яким передбачив зменшення кількості присяжних до 5-7 осіб. Ще з давніх часів Римського права в юриспруденції визначили, що присяжних має бути саме 12. Це нечувано, аби рішення життя і смерті віддавати на розсуд п’яти чи семи людям!

– Після словесних сутичок у Чеченському суді адвокатів Микола Полозов кинув фразу, що сестри Савченко – бідові. Вам не страшно у РФ?

–  Українцям боятися не властиво, бо ми вільна нація. Хоч, звісно, треба бути обережною. Але кого мені боятися? Ми що – нападаємо на когось? Ми захищаємо власну землю, тому не відчуваємо за собою жодної провини. Якби ми були винними, я поводилася б інакше.

Малофеєв
Тяжко хворого Олександра Малофеєва змусили дати неправдиві свідчення проти українських політв’язнів

– Ви спілкувалися з Карпюком і Клихом? Як їм живеться у СІЗО №1 міста Грозного?

–  Чеченці дуже добре ставляться до українців. Багато працівників цього СІЗО звільнилися після того, як їм надійшла команда іти воювати проти України. Коли я вперше сказала, що є громадянкою України і хочу передати передачу українцям Карпюку і Клиху, тюремщик здивовано вигукнув: «Україна? Та ми ж із вами воюємо!» А потім прикусив язик і ледь крізь землю не провалився, бо зрозумів, що проколовся.

Під час останньої поїздки, на кордоні феесбешники тріпали мене з Надіними книжками, які вони конфіскували, щоб вивчати на предмет екстремізму. Вони запитували нас: «Хто проти кого воює, як у вас кажуть?» Я відповідала: «Росія проти України». – «Да, справді?». Там люди або дурника включають, або справді дехто не вірить у війну. Зате чеченці чудово знають, хто з ким і де воює!

У СІЗО до Карпюка і Клиха ставляться добре. Є «чорні» і «білі» ізолятори, як мені пояснили адвокати. Їхній ізолятор – «білий», там менше криміналітету. Але зараз уже й там починають закручувати гайки. Раніше я передала Карпюку книгу одного з українських дисидентів, і її взяли. Тепер адвокатам заборонили передавати їм україномовні журнали.

Коли я запитувала хлопців, що їм передати, – вони, як завжди, були гранично скромні. «Нічого-нічого, тільки сигарети і чай». А тоді ще попросили для себе і співкамерників вишиванки. Пояснили, що у СІЗО на них великий запит. Якщо в’язні в Грозному просять привезти їм українські вишиванки – це свідчить багато про що. Я кинула клич про вишиванки на своїй сторінці в Фейсбуці. Відгукнулося багато людей. Вишиванки передавали навіть з Бельгії. Зараз, щоправда, мою сторінку за 30 днів вкотре заблокували.

Також хлопці попросили, щоб я принесла передачку іншому засудженому, Олександру Малофеєву («український націоналіст», засуджений до 24 років у колонії суворого режиму за «вбивства росіян у Чечні». – InfA).

Малофеєв – українець за походженням, але вже років зо 20 як жив у Петербурзі. Жодного стосунку ні до України, ні до революції, ні до УНА-УНСО він не має. Це людина, в якої остання стадія СНІДу, туберкульоз і гепатит С. Слідчі змусили його оббрехати Карпюка і Клиха в обмін на знеболювальні препарати. А ні, сказали, – то будеш здихати без морфію, як собака. Хоч він свідчив проти хлопців, вони все одно попросили принести йому передачу. Я купила сигарети, чай, каву, фрукти, ковбасу. До речі, з продуктами в Грозному напряжно – дуже малий вибір. Але що змогла, те знайшла.

– Як хлопці почуваються психологічно після тортур?

– Щастя вже те, що вони є, вони вижили. Якби мені довелося пережити те, що їм, – мене б уже не було. Коли Дока Іцлаєв запропонував Карпюку стати його адвокатом, в Миколи був настрій такий: «Та навіщо? Я вже прожив свої 50 років, усе…». Людина була абсолютно деморалізована. Карпюку сказали: «Якщо ти не зламаєшся, ми привеземо твого сина. Для нас він така сама погань, як і ти. І ми зробимо з ним те саме, що й із тобою. Нам досить привезти малого, дружину навіть чіпати не будемо».

Адвокати
Адвокати Надії Савченко Ілля Новіков, Микола Полозов і Марк Фейгін

Його синові Тарасу 10 років. Карпюк, звісно, не повірив і послав їх. Після цього йому в подробицях розповіли, якою дорогою його син ходить до школи, біля якої розфарбованої шини завертає і таке інше. Микола зрозумів, що вони стежать за кожним кроком його родини. Після цього він сказав: «Можете писати що хочете, тільки не чіпайте сім’ю».

А Клих під тортурами дав свідчення проти Яценюка, що той був страшним бойовиком у Чечні. Ви пам’ятаєте цю смішну історію. Насправді підґрунтя її далеко не смішне. Приміром, Карпюк уже був попрощався з життям. Дружині він передав, щоб вона даремно не витрачала гроші на поїздку до нього, а дбала про сина і влаштовувала своє життя. Людина живцем себе замурувала.

Усе змінилося, коли в Україні порушили кримінальну справу про їх викрадення. Прокинулися МВС і Генпрокуратура, яка два роки мало що робила. Це вдихнуло в хлопців надію. У них починають світитися очі.

– Вірите, що Карпюка, Клиха, Сенцова, Кольченка та інших можуть передати Україні в обмін, скажімо, на зняття частини санкцій з РФ?

– За ці два роки я переконалася, що дива існують і вони є справою наших рук. Для мене в цьому світі реально все. Навіть поява другого Сонця в Сонячній системі.

– Кілька днів тому в РФ відзначали день юриста. Ви привітали адвокатів?

– На жаль, ні. Навіть не знала, що у Росії було таке велике свято.

Людмила Микитюк

БЕЗ КОМЕНТАРІВ