Swedish Foreign Minister Carl Bildt   holds a press conference at the end of a European Foreign Ministers meeting at the Council headquarters  in  Brussels, Belgium on 2009-07-27  В© by Wiktor Dabkowski (Credit Image: © Wiktor Dabkowski/ZUMA Press/Global Look Press)
Карл Більдт

Карл Більдт, який у минулому обіймав пости міністра закордонних справ і Прем’єр-міністра Швеції, у статті для The Globe and Mail пропонує взятися за підготовку до введення на схід України миротворчого контингенту.

«Оскільки на українському Донбасі відтоді, як у лютому було підписано Мінську угоду, раз у раз спалахують збройні сутички, стало зрозуміло одне: якщо Росія справді налаштована на пошук шляхів виходу з цього конфлікту, вона повинна бути готова підтримати введення міжнародної миротворчої місії та відповідного контингенту. Така місія поклала б початок процесу реабілітації цього регіону, дала б змогу людям, які втекли від насильства, повернутися в свої будинки і полегшила б реінтеграцію Донбасу в Україну», – пише Більдт.

«Вдалою моделлю» він вважає участь миротворчого корпусу ООН у врегулюванні сербсько-хорватського конфлікту 1991-1995 років: «Багато в чому так само, як це робить президент Росії Владімір Путін, тодішній президент Сербії Слободан Мілошевич наполягав, що питання можна вирішити лише шляхом прямих переговорів між сербськими сепаратистами і хорватським урядом у Загребі. Зрозуміло, насправді сербські сепаратисти були цілковито залежні від політичної, військової та економічної підтримки Сербії під управлінням Мілошевича. І врешті-решт Мілошевич погодився на введення місії та контингенту ООН, якому було доручено забезпечити демілітаризацію регіону і повернення його під управління Хорватії, попередньо вживши необхідних заходів для захисту сербів, що там живуть».

За словами автора, сьогодні ця операція миротворчих сил ООН «практично забута – не тому, що вона провалилася, а тому, що вона увінчалася успіхом. Зрозуміло, і тоді, і в наступні роки не всі проблеми  розв’язано, але там уже немає конфлікту, а Хорватія і Сербія нині підтримують конструктивні двосторонні відносини. Цю модель можна застосувати на підконтрольних сепаратистам територіях Донбасу».

Успіх задуму залежить від «політичної волі», зазначає політик і ставить питання: «Але чи є з боку Кремля серйозний намір визнати суверенні права України на Донбасі та відновити нормальні відносини із Заходом? Зараз я в цьому дуже сумніваюся. Слід пам’ятати, що Росія зробила все можливе задля ескалації конфлікту, включаючи створення сепаратистських анклавів».

«Але, якщо уряд України і Захід збережуть єдність, Кремль, можливо, зрозуміє, що його анклави в Донбасі становлять небезпеку здебільшого для самої Росії, – продовжує політик. – Зрештою, гірка правда така: сепаратистські території перебувають у стані вільного падіння з погляду економіки, а їхнє населення все сильніше просочується криміналом. Є ризик, що Донбас перетвориться на делікатну проблему, за яку ніхто не захоче брати на себе відповідальність. У міру того як такий результат буде все очевиднішим, російське керівництво, можливо, почне розглядати сценарій застосування в регіоні рішення за зразком UNTAES (Миротворча місія ООН в Хорватії, про яку йшлося вище, – ред.). За відсутності будь-яких інших механізмів саме це і доведеться зробити Кремлю. Доктрина колишнього держсекретаря США Коліна Пауела – «ти це зламав, ти з цим і розбирайся» – застосовна до путінського вторгнення в Україну так само, як і до невдалої пригоди Буша в Іраку».

«Сьогодні перспектив у цієї ідеї немає», – визнає Більдт. Втім, зауважує: «Так само було і з UNTAES на початку переговорів довкола Східної Славонії. Режим Мілошевича тоді робив такі ж заяви, що і Кремль сьогодні. Але завтра буде новий день, і тепер аж ніяк не передчасно почати вивчати варіанти, що уможливлюють сподіватися не просто на управління конфліктом, а на його розв’язання. Такого роду втручання може спрацювати, але лише в тому випадку, якщо обидві сторони продемонструють непідробну зацікавленість у врегулюванні конфлікту. Поки що це не так. Однак, якщо Україна і Захід проявлять твердість і вживатимуть заходів до припинення спроб Росії дестабілізувати обстановку, одного разу цей день настане. Потрібно бути до цього готовими», – підсумовує політик.

Як повідомляв Інформаційний Акцент, Президент Петро Порошенко підписав Указ, яким увів у дію рішення РНБО від 18 лютого «Про звернення до Організації Об’єднаних Націй та Європейського Союзу стосовно розгортання на території України міжнародної операції з підтримання миру та безпеки».

Читайте: Захарченко погрожує зупинити миротворців ООН «багатотисячною армією ДНР»

За матеріалами InoPressa

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ