Карл Більдт виробив стратегію протидії агресії Росії
Карл Більдт виробив стратегію протидії агресії Росії

Співголова Європейської ради з міжнародних відносин Карл Більдт, який раніше обіймав посади Прем’єр-міністра і міністра закордонних справ Швеції, вважає, що загрозі від «ревізіоністської мілітаризованої Росії» можна протидіяти за трьома напрямками, інформує Politico

Більдт звернувся до учасників Мюнхенської конференції з безпеки, яка намічена на найближчі вихідні.

Він переконаний, що необхідно посилити підтримку України: «Відповідно до Мінських домовленостей, Україні має бути дана можливість повністю відновити контроль над східним кордоном по всій його довжині. Важливо, щоби Захід і далі тиснув на Росію, зокрема, у вигляді санкцій, доки це не відбудеться.

Кримським питанням потрібно буде зайнятися потім. Є ознаки, що Росія прагне зміцнити військовий контроль над Донбасом і що Кремль хоче бути посередником у якійсь політичній угоді з Заходом. Санкції роблять свою справу, проте Кремль готовий терпіти їх. У Кремлі очікують провалу реформ у Києві і розраховують, що увага Вашингтона і Брюсселя (гаразд, Берліна теж) врешті-решт перекинеться на щось іще».

Більд вважає можливим ввести в Україну «міжнародні миротворчі сили, бажано з мандатом ООН», щоби забезпечити повернення регіону «до стабільності в складі України».

«Поки що Кремль виступає рішуче проти цієї ідеї і покладається на свої зусилля з довготривалої дестабілізації, – пише він. – Але якщо Захід твердо дотримуватиметься лінії проти напівзаходів, це може змусити Кремль змінити позицію».

Перш ніж перейти до наступної теми, автор додає, що Захід «також повинен бути готовий зміцнити оборонний потенціал України».

У країнах Балтії та Польщі Заходу слід зробити ставку на «стримування», наголошує колишній міністр. Безпосередньої загрози цього регіону з боку Росії немає, вважає він, але необхідно «дивитися на кілька років вперед», а там на Захід може чекати «період максимальної небезпеки у відносинах з Росією».

За прогнозом Більдта, «через 5-10 років режиму Путіна неминуче настане кінець» і російське керівництво буде замислюватися про свою спадщину. Якщо йому здасться, що «Європа тріщить по швах, а Захід у занепаді, у нього буде велика спокуса перейти до справи», тому «сьогодні важливо вибудувати міцну оборону, яка стане засобом стримування цих авантюристичних намірів у майбутньому», переконаний Більдт.

«Росія, зрозуміло повинна з повагою ставитися до тривог своїх вразливих сусідів з приводу безпеки, але це не означає, що ми повинні бути глухими до тривог самої Росії», – продовжує автор.

Він пропонує відкласти третю стадію розгортання американської системи ПРО, яка повинна пройти в 2018 році в Польщі, мотивуючи це тим, що загроза Європі з боку Ірану не зменшилася: Ісламська Республіка, як і раніше, веде розробку балістичних ракет, але вони розраховані на менший радіус дії та не мають ядерних боєголовок.

Як вважає Більдт, розгортання третьої черги системи ПРО «не відповідає жодним військовим потребам», але може стати приводом для виходу Росії з Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності, що «підвищує загрозу нової небезпечної гонки ядерних озброєнь в Європі».

На закінчення він пише: «Стратегічний ландшафт, про який творці політики будуть говорити в Мюнхені цьогоріч, геть не той, що рік тому, не кажучи вже про ситуацію п’ятирічної давнини… Катастрофа, що розгортається на Близькому Сході, починає нагадувати щось щось на зразок Тридцятилітньої війни в Європі, і тут потрібен довготривалий підхід, як і у випадку з мілітаристською і ревізіоністською Росією, яка, імовірно, такою і залишиться ще багато років… Нам слід виробити рішення, як зустріти довготривалі загрози за допомогою далекоглядної політики, і почати це потрібно у Мюнхені».

БЕЗ КОМЕНТАРІВ