Богдан Яременко, дипломат, керівник громадської організації «Майдан закордонних справ»
Богдан Яременко, дипломат, керівник громадської організації «Майдан закордонних справ»

Брекзит (Brexit) — це можливість виходу Сполученого Королівства з ЄС та референдум 23 червня, на якому британці вирішуватимуть гамлетівську дилему: «бути чи не бути» в Європейському Союзі.

Загалом Брекзит — це не про економіку.

Жоден зі ста опитаних Бі-Бі-Сі поважних британських експертів не підтвердив думку, що економіка Великобританії отримає додатковий імпульс для розвитку в разі гіпотетичного виходу з ЄС. Понад 70 відсотків яйцеголових фахівців вважають, що навіть в середньостроковій перспективі вихід з Євросоюзу матиме для британської економіки негативні наслідки.

Їм опонують лише 8 відсотків експертів. Ще 20 відсотків вважають, що в середньостроковій перспективі для Британії особливо нічого не зміниться.

Апологети виходу з ЄС апелюють до широкого публічного невдоволення фактом — що брюссельська бюрократія дозволяє собі занадто багато вигадок у вигляді регулюючих актів, які шкодять виробництву та промисловості. Разом з тим, вони не мають відповіді на запитання — яким чином, позбувшись брюссельського ярма, британський виробник збагатіє. Позбувшись права вільного доступу на загальний європейський ринок ємністю півмільярда мешканців — з найвищою в світі купівельною спроможністю?

Євроскептики говорять про необхідність відгородитися від кризи біженців та потоку нелегальних мігрантів.

Але, з одного боку, Британія і так має виняткові умови та не приєднується до спільної європейської міграційної політики. А з іншого, вихід із ЄС, найімовірніше, ускладнить життя сотням тисяч, якщо не мільйонам, британців — які скористалися правом вільного вибору місця проживання чи роботи в рамках Євросоюзу.

Нині британці займають особливе місце в рамках ЄС.

Британська дипломатія вже забезпечила своїй державі достатній простір для політичних маневрів в питаннях, до яких апелюють євроскептики. Фактично в питаннях і єдиної фіскальної політики, і міграції, й у інших сферах Великобританія гарантувала собі цілковиту незалежність, зберігши цілковитий доступ до спільного європейського ринку праці, товарів, послуг і т.д.

Зайве згадувати, що при цьому Великобританія повністю інтегрована у вироблення і ухвалення усіх рішень в рамках Європейського Союзу. Навіть тих, які вона не збирається виконувати!

Як і що відбуватиметься в разі перемоги на референдумі в Британії євроскептиків, наразі спрогнозувати не може ніхто. Очевидно одне: вихід з ЄС означатиме для Великобританії необхідність розпочати з ЄС переговори щодо усіх питань, з яких були домовленості і які гарантували британцям привілейоване становище.

То як же пояснити вимоги референдуму і прихильників виходу Великобританії з ЄС?

Мені здається, що Брекзит — це такий собі колективний британський Дональд Трамп, Марі Ле Пен, Володимир Жириновський чи, якщо хочете, Олег Ляшко. Це спроба апелювати до найменш забезпечених верств населення. Грати на їхніх проблемах, почуттях, пропонувати прості схематичні рішення складних неоднозначних проблем.

І постійна готовність показати ворога, який винен в усіх їхніх бідах. Це — чистої води популізм та політиканство. Це — в один ряд з референдумом у Нідерландах. Приклад того, як безвідповідально й маніпулятивно користуватися інструментами демократії у вигляді волевиявлення.

Залишається сподіватися, що британцям є що втрачати. І зваживши на це, вони не піддадуться на спокусу повірити вуличним крикунам — та відкинуть достатньо сумнівну з усіх точок зору ідею виходу з ЄС.

А якщо ні?

А якщо ні, то ні світ, ні ЄС не зупиняться. Просто британці на якийсь час опиняться поза рамками багатьох світових процесів і залишаться сам на сам зі своїми здобутками та проблемами.

Чого буде більше — покаже історія, яку, цілком можливо, все меншою і меншою мірою писатиме британська рука.

Британія ЄС

БЕЗ КОМЕНТАРІВ