Богдан Яременко, дипломат, керівник громадської організації «Майдан закордонних справ»
Богдан Яременко, дипломат, керівник громадської організації «Майдан закордонних справ»

Може хоч перемога на президентських виборах в Молдові прокремлівського комуніста примусить Україну задуматися про те, чи є в неї зовнішня політика, і що ми від тієї зовнішньої політики хочемо?

Звичайно, ніякої трагедії не станеться. Яким би неотесаним не був товариш Додон, він мав би хоч раз поглянути на карту і знати, що його країна межує лише з двома державами, і ті дві держави швидше знайдуть спільну мову щодо Молдови та її керівника між собою (сподіваюсь), ніж він зі своєю риторикою порозуміється бодай з однією з них.

Вершиною ідіотизму для України буде почати загравати (навіть у формі прийому найближчим часом з візитом в Києві) з молдовським комуністом. Впевнений, що охочі будуть – «нам же потрібно вплинути на його позицію щодо Криму».

Насправді його позиція щодо Криму нас має обходити менш за все – вона зміниться, бо Молдова просто таки не може дозволити собі погані відносини з Україною. І саме тому не потрібно в разі обрання комуніста Ігоря Додона президентом Молдови поспішати приймати його в Києві або взагалі йти на якийсь діалог на вищому рівні з Кишиневом.

Я би навіть з привітанням з обранням не поспішав до висновків ОБСЄ, РЄ та інших організацій щодо характеру виборчої кампанії. Зрештою, визнання результатів виборів – це теж форма привітання. І чассом більш, ніж достатня. Ну, це звичайно, якщо питання власності тих, хто ухвалює в Києві рішення, знову не стануть більш важливими за інтереси держави.

Не позиція по Криму Додона нас повинна цікавити. Ознакою нормалізації відносин з нашою державою я би вважав не голослівні заяви про те, що визнає чи не визнає молдовський комуніст, обраний президентом на хвилі розчарування корумпованістю «проєвропейських» політичних сил, а чіткі дії на підтвердження євроінтеграційного вибору Молдови. Саме позиція нового молдовського керівництва щодо інтеграції з ЄС та співробітництва з НАТО має стати для Києва лакмусовим папірцем, який проявить готовність Кишинева до серйозного діалогу з Києвом.

А якщо новий молдовський президент спробує пограти в геополітику, вирішуючи, як мають проходити кордони в Європі, це насправді лише розширить поле для зовнішньополітичних маневрів України у відносинах з Молдовою. Елементарно розв’яже руки.

Втім існує хороший шанс, що крім українців знайдуться інші, які візьмуть на себе невдячну роботу аргументовано пояснити Додону, що для повторення долі Білорусі та перетворення на васала Москви Молдові бракує двох речей – фінансів Росії та спільного кордону з нею.

Джерело: Bohdan Yaremenko

БЕЗ КОМЕНТАРІВ