Богдан Яременко, дипломат, керівник громадської організації «Майдан закордонних справ»
Богдан Яременко, дипломат, керівник громадської організації «Майдан закордонних справ»

Уже покотилось просторами ФБ невдоволення слідством щодо збитого МН17: що ж вони за олухи такі, що знають, що «Бук» російський, але не можуть сказати, що Росія причетна до збиття «Боїнґа».

Ця ситуація є найкращою ілюстрацією… Ні, не так. Ця ситуація є найкращим поясненням, чому ми живемо не так, як люди в Голландії чи на Заході загалом.

Назвати Росію ворогом і таким чином визнати її винуватою у всьому – це наш, рідний, емоційний підхід. Він прекрасний для промов з трибун. Але не працює в системі права.

Правовий підхід дещо відрізняється. Росія не може відповідати загалом, узагальнено, безособистісно. Збиття літака, вбивство людей – це комплексний злочин, здійснений великою групою осіб. Конкретних осіб. Хтось віддав наказ незаконно ввезти установку «Бук» на територію України. Хтось дав наказ використовувати її проти Збройних Сил України – це інший злочин. Хтось дав команду збивати літак, хтось конкретно здійснив запуск ракети. Кожна з цих злочинних дій потребує детального опису, документування, доказів, пояснення мотивів дій усіх учасників.

І те, що слідство встановило приналежність конкретного «Буку» конкретній військовій частині РФ зовсім не доводить, що військовослужбовці цієї ж частини здійснили запуск ракети та ухвалили рішення збивати літак. Тим більше, що імен і посад тих, хто здійснив запуск і дав команду знищити літак, слідство, схоже, наразі ще не встановило.

Відповідальність не буває загальною. Вона дуже конкретна. І про це нам ще раз нагадали слідчі.

Але механізм слідства запущено. Зроблено дуже багато. Цей злочин, тепер уже очевидно, не залишиться нерозслідуваним і забутим. Відповіді на запитання будуть знайдені.

Джерело:

БЕЗ КОМЕНТАРІВ