Богдан Яременко: Емоційний та правовий підхід до результатів слідства щодо збитого МН17

Богдан Яременко, дипломат, керівник громадської організації «Майдан закордонних справ»
Богдан Яременко, дипломат, керівник громадської організації «Майдан закордонних справ»

Уже покотилось просторами ФБ невдоволення слідством щодо збитого МН17: що ж вони за олухи такі, що знають, що «Бук» російський, але не можуть сказати, що Росія причетна до збиття «Боїнґа».

Ця ситуація є найкращою ілюстрацією… Ні, не так. Ця ситуація є найкращим поясненням, чому ми живемо не так, як люди в Голландії чи на Заході загалом.

Назвати Росію ворогом і таким чином визнати її винуватою у всьому – це наш, рідний, емоційний підхід. Він прекрасний для промов з трибун. Але не працює в системі права.

Правовий підхід дещо відрізняється. Росія не може відповідати загалом, узагальнено, безособистісно. Збиття літака, вбивство людей – це комплексний злочин, здійснений великою групою осіб. Конкретних осіб. Хтось віддав наказ незаконно ввезти установку «Бук» на територію України. Хтось дав наказ використовувати її проти Збройних Сил України – це інший злочин. Хтось дав команду збивати літак, хтось конкретно здійснив запуск ракети. Кожна з цих злочинних дій потребує детального опису, документування, доказів, пояснення мотивів дій усіх учасників.

І те, що слідство встановило приналежність конкретного «Буку» конкретній військовій частині РФ зовсім не доводить, що військовослужбовці цієї ж частини здійснили запуск ракети та ухвалили рішення збивати літак. Тим більше, що імен і посад тих, хто здійснив запуск і дав команду знищити літак, слідство, схоже, наразі ще не встановило.

Відповідальність не буває загальною. Вона дуже конкретна. І про це нам ще раз нагадали слідчі.

Але механізм слідства запущено. Зроблено дуже багато. Цей злочин, тепер уже очевидно, не залишиться нерозслідуваним і забутим. Відповіді на запитання будуть знайдені.

Джерело:

БЕЗ КОМЕНТАРІВ