Богдан Яременко, дипломат, керівник громадської організації «Майдан закордонних справ»
Богдан Яременко, дипломат, керівник громадської організації «Майдан закордонних справ»

Що очікує на Петра Порошенка в США?

По-перше, що його там не очікує? А точніше —  хто? Схоже, що не очікує Барак Обама.
Зрозуміло, що формальною підставою для візиту є міжнародна конференція. Це обумовлює формат візиту — як робочий. А робочі візити не обов’язково передбачають можливість зустрічі з главою приймаючої держави.

Але все це лише розсусолювання про дипломатичний протокол, які не мають нічого спільного з реальною політикою. Зрештою, у тих самих обставинах будуть й інші глави делегацій у Вашингтоні, які все ж таки удостояться аудієнції в Білому домі (стежимо, наприклад, за Реджепом Ердоґаном).

Правда в тому, що Обамі ні про що говорити з Порошенком.

Та й загалом, у США зараз мало в кого є про що поговорити з главою Української держави. Хіба що Джон Керрі розповість про загадку свого портфеля в Москві.

Проблема в тому, що лідер України не везе з собою жодного позитивного месиджа. Ні позиції чи реалістичних пропозицій про вихід з Мінського глухого кута, ні радісних звісток про успіхи реформ, ні щасливих нюансів перемог на фронті боротьби з корупцією.

Не радив би стратегам із Банкової сподіватися на те, що зняття Віктора Шокіна чи навіть призначення нового прем’єр-міністра може слугувати позитивним тлом для візиту. Ці ритуальні дійства печерських політиканів уже не сприймає як щось важливе і позитивне у світі ніхто, крім росіян (які страшенно та небезпідставно радіють, що кого би не призначали в Києві — все одно ці люди виявляються їхніми колишніми чи нинішніми клієнтами).

А американці не люблять невдах. Немає хороших звісток чи навіть сподівань на них — то навіщо псувати собі репутацію контактами з такими посланцями? Тим паче, що «ходаків» у Вашингтоні — половина Африки, Азії та Південної Америки.

Навіть на тему ядерної безпеки Порошенко не везе до столиці США нічого, окрім спогадів про внесок України в ядерне роззброєння.

Не має значення, наскільки це не сподобається Обамі чи ще комусь, але був би сенс звернутися до учасників форуму з простим меседжем: досвід України свідчить, що жодних міжнародних гарантій безпеки в світі не існує. Не вірте нікому, дбайте лише про себе, не поспішайте позбуватися ядерної зброї. Це, принаймні, було би концептуально та чесно.

Натомість, президент України з”їздив напередодні американського візиту до Харкова — де разом із послом США в рамках виконання домовленостей, досягнутих між Обамою і Януковичем (і які готувалися ще при Ющенку — тут повірте мені, як учаснику процесу, на слові), відкрив установку — що працює на збідненому, а не збагаченому урані. Який ми героїчно передали на зберігання до Росії. Чим, очевидно, зміцнили міжнародну та власну національну безпеку.

Ну, звісно, під обіцянки американської сторони докластися до забезпечення можливостей розвитку ядерної енергетики в Україні.

Треба сказати правду, що подібні запевнення і навіть певні цілком конткретні дії американська сторона здійснює давно і місцями послідовно. Але ось біда — заважає успіхові цього процесу відсутність чітких гарантій і політичної волі української влади розірвати відповідні зв’язки та позбутися залежності в цьому питанні від Росії.

У вересні 2014 року мене багато критикували за те, що перед першим візитом Порошенка до США я попереджав: дипломатія постмайданної України не має звестися до стилістики пустопорожніх візитів. Але тоді експертна спільнота хотіла вірити, що запрошення виступити в Конгресі — це вершина крутизни і здобутків.

Усі були заворожені красивими виступами Петра Олексійовича. Але проблема в тому, що словесний туман дуже швидко розсіються, і залишається стратегічна пустота.

Пів року тому Барак Обама зустрічався з Петром Порошенком на ювілейній Генасамблеї ООН
Востаннє Барак Обама мав робочу зустріч з Петром Порошенком на ювілейній Генасамблеї ООН

БЕЗ КОМЕНТАРІВ