Богдан Яременко, дипломат, керівник громадської організації «Майдан закордонних справ»
Богдан Яременко, дипломат, керівник громадської організації «Майдан закордонних справ»

Так, православні та інші достойні люди України! Словами того ж таки датського принца Гамлєта, з однойменного твору Подерв’янського «ітогі підведем».

Нє, ясно, що підсумки ще має підвести їхня, голландська ЦВК, бо 32 плюс/мінус три —означає явку в діапазоні від 29 до 35 відсотків.

Про 29% говорити нічого. Шкода, що так не буде (бо тоді результати референдуму мусили би визнати нелегітимними). А ще більше шкода, що Україні «шари» не буває.

Візьмемо найгірший із можливих варіантів: 35 явка, 65 «проти», ну і хтось там «за».

Що це означає?

Для Брюсселя це означає знайти відповідь на запитання: що легше — проігнорувати результати референдуму в якийсь спосіб чи пояснити усьому світові — що для укладення договорів із ЄС іноземні партнери тепер мали би до початку переговорів із Єврокомісією піти й вклонитися кожній голландській корові на референдумі?

Голландський уряд шукає відповідь на запитання —  що легше: проігнорувати в якийсь спосіб  результати референдуму чи виходити з угоди, яку вже підписали і навіть ратифікували?

Усе може бути не одразу. Але щось підказує, що проігнорувати референдум в якийсь елегантний спосіб може виявитися легше для усіх.

Організатори референдуму в Голландії інвестують в місцевих пабах чесно зароблені російські рублі та передають естафету натхненним організаторам референдуму про вихід із ЄС Великобританії (до речі, можливо, найсерйозніший наслідок референдуму в Голландії).

Українці, по-перше, спокійно продовжують виконувати угоду про асоціацію з ЄС (тепер не надто поспішаючи втілювати не особливо зрозумілі її моменти).

А по-друге, якщо не люблять ганьби, — швиденько переобирають парламент і президента. Якщо гроші люблять більше, ніж не люблять ганьбу, то продовжують розтирати соплі про те, що офшори — це добре, а вибори — це погано.

Одне слово, за іншим влучним висловом Подерв’янського «нах…. песимізм» — роботи багато у всіх.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ