Богдан Яременко, дипломат, керівник громадської організації «Майдан закордонних справ»
Богдан Яременко, дипломат, керівник громадської організації «Майдан закордонних справ»

Думаю, що резолюція Європарламенту щодо Криму — це хороша нагода підвести підсумки громадської акції обмеження поставчання до Криму.

Які її результати?

1. Тема блокади Криму надійно повернулася до порядку денного серед найважливіших суспільних питань. Це, звісно, не вирішує її назавжди. Але сьогодні політики, ЗМІ та суспільство говорять про Крим більше й глибше, ніж до початку акції.

2. З’явились ознаки зміни позиції української влади. Нехай, як завжди, під тиском громадянського суспільства, а не за власною ініціативною чи хоча би виходячи з відчуття власної відповідальності за долю країни — але українська влада почала діяти.

Президент дав розпорядження підготувати Стратегію повернення Криму. І хоча, найвірогідніше, українська влада не готова підготувати подібний документ — але інший документ, під умовною назвою Основи державної політики щодо тимчасово окупованої території АРК та м.Севастополь невдовзі може побачити світ та бути затвердженим.

Уряд ухвалив рішення щодо обмеження поставок і торгівлі з тимчасово окупованим Кримом.

Блокада Криму1Припинено електропостачання Криму за «липовими» договорами, які фактично визнають окупацію. Президент був змушений висловити свою позицію щодо цього договору.

Фактично сформовано громадську думку, яку хоч і з нехіттю, але поділяє влада, — щодо необхідності скасування Закону про вільну економічну зону в Криму.

На квітень призначені та вже почалась підготовка до парламентських слухань щодо тимчасово окупованих територій, які можуть стати черговим важливим кроком для формування державної політики у цій сфері.

3. Тема Криму знову повертається до порядку денного світової політики. Президент був змушений визнати недостатність зусиль у цьому напрямку й оголосив про наміри започаткувати окремий переговірний формат Женева+ для обговорення проблеми Криму. Зазначена ідея вже отримала підтримку з боку Європарламенту.

4. Аналітичні центри отримали достатньо інформації щодо стану «інтеграції» Криму до РФ і забезпечення півострова. Вона важлива з точки зору планування різного ґатунку спеціальних військових та інформаційно-психологічних операцій.

5. Громадянське суспільство України змусило українську владу відпрацювати методи ведення гібридної війни проти РФ. Ми можемо бути успішними!

Так, слід визнати, що в ході проведення акції виникали складні ситуації, які чітко фіксувала правозахисна спільнота. Треба вчитися працювати в рамках закону, аби не викликати нарікань з точки зору права. Але подібні ексцеси ніскільки не применшують вагомість і результати.

Критика акції з боку низки громадських організацій України є компліментом на адресу громадянського суспільство — отже,  воно міцне, різностороннє і активне.

Треба подякувати ініціаторам та учасникам акції. Ніколи раніше в українській історії таких вагомих результатів не було досягнуто порівняно невеликою групою людей з незначними ресурсами і за вельми короткий проміжок часу.

Блокада Криму

БЕЗ КОМЕНТАРІВ