Богдан Яременко, дипломат, керівник громадської організації «Майдан закордонних справ»
Богдан Яременко, дипломат, керівник громадської організації «Майдан закордонних справ»

Нема сумнішої історії на світі.

Це я про референдум у Нідерландах щодо угоди про асоціацію України з ЄС.

Історія хвороби така. Голландці, як і багато інших європейців, недолюблюють ЄС і вважають — що Брюссель забрав собі занадто багато повноважень. Тому увесь час думають, як би тому Брюсселю насолити.

Будучи людьми законослухняними і відповідальними, голландці вирішили —  що оскаржувати рішення Європейської Комісії в тих сферах, які самі ж голландці погодилися передати у відання ЄС (торгівля, економіка тощо), буде неправильно. Тому знайшли сферу зовнішньої політики — як таку, де їх ніщо у відносинах із Брюсселем не стримує. І де можна підкинути євробюрократам свиню. Подумали так — і ухвалили закон щодо можливості винесення відповідних питань на референдум.

Смутні підозри, що набуття чинності цього закону саме під процес ратифікації угоди про асоціацію між Україною та ЄС було не випадковим, є. Але доказів немає. Тому вдамо, що ми віримо у збіг обставин.

Проте якими би не були мотиви спражніх організаторів дійства референдуму, немає жодних підстав сумніватися в тому — що під час референдуму голландці керуватимуться глибокою недовірою саме до Брюсселя. А ось Україна їм, у переважній більшості, до лампочки.

Рішення референдуму буде однозначно негативним. Це без варіантів. Варіанти можуть бути лише щодо явки виборців та розриву між «за» і «проти».

Але якщо хтось в Україні сподівається чи вірить у свої сили вплинути у вигідний для нас спосіб на результат референдуму, — це мрійники. Будь-які спроби нагадати про інтереси України на цьому референдумі голландцям матимуть переважно негативні наслідки. Голландці при згадці про Україну одразу починають замислюватися — що мова йде про корумповану, нереформовану, економічно немічну, політично нестабільшу державу, яка воює. І може в будь-яку хвилину, окрім усього іншого, стати ще й джерелом мігрантів.

Важко агітувати і з позиції вигоди вільної торгівлі. Голланці втрачають через санкції проти РФ. І Україна нічого запропонувати натомість не може.

Не слід також забувати про історичні сантименти голландців до Росії: від епохи Петра І — до того, що й нинішній монарх Нідерландів є родичем Романових.

Ставлення голландців до намірів України спробувати поагітувати ми відчули увечері в одному з пабів Гааги, де трохи веселі чи то представники істеблішменту, чи то непоганого бізнесу Голландії (судячи з гарного вбрання) не лише чітко ідентифікували нас як українців, а й доволі агресивно поставили питання руба: бракувало, щоб ви сюди агітувати приїхали. І з якого дива ми повинні проголосувати на референдумі за Україну?

Завдяки блискучим навичкам роботи з електоратом члена нашої делегації нардепа Олени Сотник переростанню конфлікту в світову війну вдалось перешкодити. Ба навіть у чомусь похитнути переконаність дискутантів із голландського боку. Але, на жаль чи на щастя, українських нардепів на усі паби Голландії не вистачить.

У Нідерландах кволенько, відповідно до наявних ресурсів, розгортається певна інформаційна робота. Але навіть її учасники, які більше виступають з широкими інформаційними лекціями, переконані —  що їхня робота більше корисна у віддаленій перспективі. Оскільки дає можливість голландцям краще і більше зрозуміти Україну. Але навряд чи все це може серйозно вплинути на результат майбутнього референдуму.

То ж чи все пропало?

Як би це парадоксально не пролунало — абсолютно ні.

Розмови і з євробюрократами, і з голландськими політиками ми починали із запитання: чи розуміють вони абсурдність ситуації — коли голландці на референдумі висловлюються щодо угоди, яка вже ратифікована європарламентом (де є і їхні представники) усіма країнами ЄС. А підписана — їхнім урядом, після згоди усіх інших держав-членів ЄС?

Ця маразматична ситуація ставить під сумнів навіть теоретичну можливість укладення міжнародних договорів із Євросоюзом. Навіщо це робити, якщо ЄС не впливає на процес ратифікації? Виходить, усім — хто має намір вступати в якісь міжнародно-договірні відносини з ЄС, треба домовлятися не в Брюсселі чи інших столицях, а спочатку організовувати референдум у Нідерландах? Так це бути і працювати не може.
Це розуміють і в Брюсселі, і в Гаазі.

У Брюсселі на голландців мають великий зуб ще й за попередній референдум, який поховав надії на європейську конституцію.

Тому серед усіх учасників процесу довкола ратифікації Угоди про асоціацію між Україною і ЄС є таке порозуміння — що висловитися з цього питання голландці можуть, але процес ратифікації і виконання угоди зупинити вже не зможе ніхто.

Як це буде зроблено — поки що до кінця не зрозуміло. Це залежатиме від низки чинників — перш за все, пов’язаних із самим референдумом. Але якщо висока явка і велика різниця між «проти» і «за» не дозволить голландській владі самостійно розібратися з проблемою, до справи підключаться європейські політики. І Карфаген голландського референдуму буде зруйновано.

Хочу подякувати Фонду Конрада Аденауера і ссобисто Gabriele A. Baumann  за запрошення взяти участь у поїздці до Бельгії та Нідерландів 20-23 березня ц.р.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ