Богдан Яременко, дипломат, керівник громадської організації «Майдан закордонних справ»
Богдан Яременко, дипломат, керівник громадської організації «Майдан закордонних справ»

Шириться обурення інтерв’ю Франка-Вальтера Штайнмайера виданню «Хандельсблатт», у якому він «розмірковує» про можливість чи то потребу відновлення взаємодії з Росією.

Ну, по-перше, яким би впливовим не був міністр закордонних справ Штайнмайер, він не перша скрипка в німецькій зовнішньополітичній партії. По-друге, навіть за таких обставин це — швидше декларація про наміри і сигнали Росії, ніж реальна перспектива для Німеччини. Щонайменше до якої-небудь імплементації Мінських домовленостей.

Наразі зміна позиції ЄС — скасування санкцій у відповідь на імплементацію Мінських угод навряд чи можлива. І Євросоюз не знайде аргументів, і США їм допоможуть підтримувати єдність. Зрештою, саме про це майже паралельно з одкровеннями Штайнмайера заявили президент Сполучених Штатів Барак Обама і канцлер ФРН Анґела Меркель.

Залишається, щоправда,  запитання —  ну, як же він так міг?

А дуже просто. Це тип мислення. Комерційне. Безпекові мотиви ухвалення рішення відкидають як незрілі. Акцент — на комерційних вигодах.

Невже нічого й нікого не нагадує? Нехтуємо політичною і безпековою позицією — заради збереження комерційних активів. Нам це добре знайоме.

Не знаю, які перспективи зміни подібних підходів до національної оборони з боку української політичної еліти. А ось німці дуже швидко поновлять всі ті знання і підходи, які викорчовувалися у них в стратегічному плануванні впродовж поколінь після Другої світової війни.

Німеччина навчилась воювати директивами та стандартами ЄС.

Не переконаний, що мілітаризація мислення Німеччини нам обов’язково сподобається, але це станеться. Німеччина має для цього усі ресурси. За винятком певної плеяди політиків, яскравим представником якої є Штайнмайер.

Штайнмайер

БЕЗ КОМЕНТАРІВ