Богдан Яременко: США, Росія та Китай в будь-який момент можуть отримати доступ до вашого комп’ютера чи телефона

Богдан Яременко, дипломат, керівник громадської організації «Майдан закордонних справ»
Богдан Яременко, дипломат, керівник громадської організації «Майдан закордонних справ»

Хочу попередити. Була на конференції в Галіфаксі відкрита панель про шпигунство в кібернетичну добу. Панелістами виступали керівники відповідних спецслужб США, Великої Британії, Канади та Ізраїлю.

Перша аксіома – приватності в кіберпросторі не існує. Ще раз – ніякої приватності не існує взагалі. На думку фахівців, в світі є щонайменше три держави – США, Росія і Китай, які завжди можуть взяти під контроль і отримати доступ до вашого комп’ютера чи телефона.

Основну загрозу в кіберпросторі становлять саме держави.

Одинаки (ну, там підлітки за компом) – не проблема взагалі (тільки в кіно здатні нанести серйозні збитки).

Організована злочинність – складний супротивник, але коли виникає необхідність, зажди зазнає поразки у протистоянні з урядами. Те саме стосується і корпорацій. Ефективна кібероборона і захист настільки складні та дорогі, що дозволити їх собі можуть лише держави (та й то, далеко не усі).

Держави – саме вони стоять за більшістю проблем і атак, що виникають у світі. Правила міждержавного співжиття чи війни у кіберпросторі наразі не вироблені. Частково тому, що основні учасники досі не демонстрували усе, на що здатні, і уникатимуть цього і надалі. Демонструвати свої знання і уміння не можна, оскільки в кіберпросторі напад завжди сильніший за оборону.

Одним словом, бережіться. Але врятує лише повернення до манускриптів.

Джерело: Bohdan Yaremenko

БЕЗ КОМЕНТАРІВ