Богдан Яременко, дипломат, керівник громадської організації «Майдан закордонних справ»
Богдан Яременко, дипломат, керівник громадської організації «Майдан закордонних справ»

Призначення Славоміра Новака, колишнього міністра інфраструктури Польщі, керівником «Укравтодору» – серйозна помилка, яка є свідченням нездатності української політики бачити усю картину.

Славомір Новак не є фахівцем в сфері транспорту. Не має відповідної освіти і досвіду роботу в цій сфері за винятком посади міністра. Це типовий політик середньої руки, з такими ж невисокими амбіціями. Свого часу цей чоловік, працюючи в адміністрації польського президента, мріяв про посаду міністра молоді, як вершину своєї кар’єри. І лише волею долі та бажанням свого політичного патрона і покровителя Дональда Туска став міністром інфраструктури.

Корумпованість пана Новака дрібна. За українськими масштабами. Але того, що було – любові до розкошів (хоча претензій до пана Новака є трохи більше, ніж за занадто дорогий годинник), було достатньо у Польщі для того, щоб отримати проблеми і зіпсувати репутацію.

Тепер же заступництвом того ж таки Дональда Туска пан Новак знайшов хлібну посаду в Україні. В країні, де масштаби корупції значно вищі, ніж у Польщі.

Отже, маємо непрофесіонала і людину, чию репутацію вже не назвеш бездоганною, на посаді, де встояти перед спокусами корупції буде значно важче, ніж у Польщі.

Але ж є ще й інший бік проблеми. Пан Новак та його політичний патрон Дональд Туск є представниками політичної сили, що перебуває в опозиції до діючої в Польщі влади. В опозиції з туманними перспективами отримати політичну перемогу і повернутися до влади. То що ж таке здобуває Україна, окрім ще однієї причини для роздратування діючої польської влади? З тією владою, з якою вже маємо проблеми, але маємо потребу заручитися її підтримкою в низці життєвоважливих питань.

Ми влізли дуже в неприємний і невигідний політичний «розклад». І, нагадаю, що у прикупі лише сумнівні ділові та особисті якості кандидата.

Можливо хтось думав, що цінність Новака в тому, що він не представляє жоден з українських політичних кланів, що б’ються за контроль над фінансуванням галузі. Можливо, це і так. Поки що. Але як довго це триватиме, і наскільки це переважить усі інші проблемні аспекти цього призначення?

При затвердженні на засіданні Кабміну Новак нескромно підкреслив свою заслугу (нехай і часткову на його думку) у «цивілізаційному стрибкові Польщі». Не згадав пан Новак лише те, що в плані розвитку інфраструктури цей польський стрибок фінансувався значною мірою Європейським Союзом. І це ще одна помітна розбіжність між Україною та Польщею.

Джерело: Bohdan Yaremenko

БЕЗ КОМЕНТАРІВ