Борис Гуменюк, письменник, заступник командира батальйону ОУН
Борис Гуменюк, письменник, заступник командира батальйону ОУН

Чи доводилося вам бачити людину через тепловізор? А через прилад нічного бачення? А через приціл нічного бачення?

Не дай вам Боже бачити людину через приціл! Якщо ви побачили людину через приціл, наступної миті вам доведеться натискати на спусковий гачок. Бо – війна! І ви – на війні.

Коли в країні війна, у першу чергу міняється оптика, кут зору, сказати б – кут бачення. Міняється все, у тому числі мистецтво. (Хоча, може, мистецтво – у першу чергу). Коли ви вдивляєтеся в горизонт – вас більше не хвилює вечірнє небо, захід сонця, птахи, які ховаються за обрієм. Вас цікавить відстань, яка відділяє вас від ворога. І час, за який цю відстань долає куля калібру 5.45.

Якщо вам не доводилося бачити світ через тепловізор, подивіться на картини Ольги Морозової. Так виглядає світ за мить до бою, таким бачать його солдати. Світ, якого за мить, можливо, вже не існуватиме.

Це ще не війна. (Війна виглядає інакше). Це – засторога, передчуття війни.

Люди на полотнах художниці дещо химерні, почасти нагадують янголів чи прийшлих з інших галактик. Але ми їх бачимо, вони випромінюють тепло й світло, а отже – й це найголовніше –вони живі.

Як могла Ольга Морозова побачити те, що можуть бачити лише військові через спеціальні прилади, – не зрозуміло. В цьому, мабуть, полягає загадка художника, особливості його таланту.

Мисткиня не просто наважилася підняти завісу війни і показати нам те, що відбувається там, в енергетичному вимірі, не видимому для нас. За мить до бою – що, безумовно, дуже важливо.

У найважчу хвилину випробувань вона вчинила як справжній Художник – стала заодно зі своїми солдатами, зі своєю країною.

Наразі представлена серія робіт Ольги Морозової – найкраще з усього, що нині художниками створено про війну.

Тепловізор

Тепловізор1

Тепловізор3

 

 

БЕЗ КОМЕНТАРІВ