Проти Блера планують використовувати «стародавній закон», який застосовувався на практиці лише в 1806 році
Проти Блера планують використовувати «стародавній закон», який застосовувався на практиці лише в 1806 році

Колишнього прем’єр-міністра Великої Британії Тоні Блера можуть притягнути до відповідальності за участь британських солдатів у війні в Іраку. Цю пропозицію висунули депутати з Лейбористської та Шотландської національних партій, повідомляє The Guardian. Вони збираються ініціювати судовий процес і використовувати закон, який не застосовували на практиці кілька століть.

Блера можуть засудити на підставі доповіді слідчої комісії про участь Британії та про роль Блера у вторгненні США і союзників до Іраку 2003 року.

Один з ідеологів розгляду, депутат і колишній шотландський прем’єр-міністр Алекс Салмонд заявив: «179 британських солдатів були вбиті, 150 тисяч людей загинули внаслідок конфлікту в Іраку, світ зіткнувся зі справжньою терористичною загрозою».

Проти Блера планують використовувати «стародавній закон», який застосовувався на практиці лише 1806 року, коли міністра від торі лорда Мелвілла, який обіймав пост Першого лорда Адміралтейства, звинуватили в розкраданні державних коштів. Цей закон міг би заборонити Блеру знову обіймати посаду прем’єр-міністра.

Колишній глава уряду Британії в жовтні 2015 року визнав, відповідаючи на запитання телекомпанії CNN, що вторгнення збройних сил США та їхніх союзників стало однією з головних причин подальшої появи на світ терористичної організації «Ісламська держава». Він вибачився за помилки і частково визнав свою відповідальність за операцію.

«Я приношу вибачення за те, що наші розвідувальні дані були хибними. Я також прошу вибачення за деякі помилки в плануванні, зокрема за те, що ми тоді не розуміли, чим обернеться повалення режиму Саддама Хусейна», – заявив Блер.

До цього британський політик опинився в центрі іншого скандалу, пов’язаного з війною в Іраку. Як стало відомо британській пресі, ще за рік до вторгнення екс-чиновник домовився про спільні воєнні дії з тодішнім президентом США Джорджем Бушем-молодшим. При цьому протягом всього цього року Блер у своїх публічних виступах активно виступав за пошук дипломатичних шляхів подолання кризи. На думку політологів, прем’єр-міністр погодився ризикнути життям численних британських військових лише заради того, щоб американський президент вдавав, ніби Блер є однією з головних фігур на політичній арені.

Варто зазначити, що раніше британський екс-прем’єр називав наявність в Іраку зброї масового знищення головною причиною вторгнення в цю країну в 2003 році. 2002 року британські спецслужби для кабінету Блера підготували так зване іракське досьє, в якому, зокрема, стверджувалося, що Ірак здатний розгорнути зброю масового ураження протягом 45 хвилин після наказу. Як відомо, цю зброю так і не знайшли.

Військова операція в Іраку почалася 20 березня 2003 року і тривала до 2011 року. Під час війни загинули щонайменше 116 тисяч мирних іракців і 4,8 тис. солдатів коаліції західних країн.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ