«Газпром»
ЄС хоче покласти край пануванню «Газпрому»

Росія та «Газпром» опинилися під прицілом: Брюссель схвалив пакет заходів з регулювання енергетики, до якого включено фактичне право вето на угоди держав ЄС з третіми країнами. Про це пише оглядач El Pais Клаудія Перес.

Єврокомісія заздалегідь перевірятиме контракти, не допускаючи появи протизаконних положень (на даний момент такі є в кожному третьому), йдеться в статті. Якщо Єврокомісія виступить проти контракту, країна ЄС повинна реагувати, інакше – суд. Брюссель також хоче, щоби країни ЄС сповіщали його про всі угоди приватних компаній, якщо термін дії контракту перевищує один рік і він охоплює понад 40% ринку в одній країні.

Всіх цих заходів Брюссель вживає, озираючись на нещодавнє минуле Росії та «Газпрому».

«Після газових криз 2006 і 2009 років, коли мільйони людей залишилися без газу, час сказати: «Годі», – заявив єврокомісар Міґель Арьяс Каньєте.

В цілому, Брюссель хоче перейти на загальноєвропейський план газопостачання – диверсифікувати джерела постачання і розширити з’єднувальні газогони між різними країнами.

Водночас Німеччина, яка купує російське блакитне паливо за нижчою ціною, ніж багато хто з її сусідів, уже висловила незгоду з деякими пунктами нового плану, як і Болгарія. Уряди країн, в яких зростає підтримка партій, які виступають проти ЄС, таких як Франція і Велика Британія, також можуть обуритися з приводу надання Єврокомісії нових повноважень, вважають оглядачі The Wall Street Journal.

Якщо пропозиції Брюсселя будуть схвалені урядами ЄС і Європарламентом, то вони дадуть Єврокомісії безпрецедентні повноваження щодо перевірки умов продажу газу в 28 країнах блоку. Це позначиться, в першу чергу, на договорах Латвії, Фінляндії, Угорщини, Польщі та Словаччини, а також, можливо, Португалії та Словенії.

За словами європейських чиновників, поки що неясно, чи потраплять під нові правила контракти, пов’язані з планованим проектом «Північний потік-2», який збільшить потужність нинішнього газогону, який постачає газ з Росії до Північної Німеччини.

Що ж до створення механізмів взаємодопомоги країн блоку в разі перерв у постачанні газу, «на практиці це означає, що країнам-членам доведеться віддавати пріоритет вразливим споживачам у сусідніх країнах перед більш захищеними споживачами у себе вдома», стверджує автор публікації.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ