Крим
В окупованому Росією Криму фіксуються часті порушення прав та основних свобод людини

Рада Європи повинна позбавити Росію членства в організації. Такої думки дотримується Сьюзен Стюарт, експерт берлінського фонду «Наука і політика» (SWP), що консультує уряд ФРН і Бундестаґ в питаннях зовнішньої політики і політики безпеки, пише німецька газета Die Zeit.

На думку експерта, Росія «ще до кризи в Україні була складним членом Ради Європи. Її представники використовували Парламентську асамблею Ради Європи як сцену для виконання своїх завдань як у Страсбурзі, так і в російських ЗМІ. Замість того, щоби домагатися поліпшення ситуації з демократією і правами людини в РФ, вони займалися пом’якшенням формулювань, які стосувалися Росії».

Єдиним «компенсуючим фактором проблематичної поведінки російської делегації в ПАРЄ була готовність Росії виконувати рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ)», зазначає Стюарт. І хоча його рішення і не приводили до істотних змін у російському законодавстві, Росія, зазвичай, була готова виплачувати компенсації, які присуджував суд. Завдяки цьому у російських громадян була можливість скаржитися на рішення російських судів, якщо порушувалася Європейська конвенція про захист прав людини.

«Таким чином, визнання Росією рішень ЄСПЛ було найважливішим аргументом для продовження членства країни в Раді Європи, – підкреслює автор. – Але в грудні 2015 року в РФ ухвалили закон, що дозволяє російському Конституційному суду ігнорувати рішення ЄСПЛ та інших міжнародних судів у тому випадку, якщо вони суперечать Конституції Росії, а в квітні 2016 року його вперше застосували на практиці».

Ще однією тенденцією, що викликає побоювання, стало, як продовжує Стюарт, «поведінка російського керівництва в незаконно анексованому Криму. Тут Росія ясно показала, що вона не має наміру виконувати важливі стандарти, що зачіпають права людини. Отож, відтоді як Росія з березня 2014 року стала де-факто контролювати політичне та економічне життя на півострові, там фіксуються часті погрози та затримання журналістів і кримськотатарських активістів, які критично висловлювались про анексію або життя за нової влади». Частина з них безслідно зникла, інші ж були змушені виїхати з Криму, щоб уникнути переслідування. Крім того, наприкінці квітня російський Мін’юст і Верховний суд Республіки Крим без проведення справедливого слідства визнали екстремістською організацією і заборонили обране представництво кримських татар Меджліс.

«Зрештою комбінація з деструктивної поведінки Росії в Парламентській асамблеї, відмови визнавати верховенство ЄСПЛ і вкрай проблематичної ситуації з правами людини в Криму унеможливлює виправдання російського членства в Раді Європи, – резюмує Стюарт. – Зрозуміло, після виключення Росії організація втратить деякі – хоч і не надто ефективні – важелі впливу на країну, а російські громадяни більше не зможуть звертатися в ЄСПЛ. Але ця жертва нікчемна порівняно з перевагами виключення Росії навіть на тлі і без того напружених відносин між Росією і західними країнами, якими, зокрема, стане недопущення підриву авторитету ЄСПЛ. Саме міністерському комітету необхідно ініціювати процедуру виключення і подати сигнал того, що європейські держави готові захищати принципи, які Росія висміює не лише в Раді Європи».

Довідка: Рада Європи – міжнародна організація 47 держав-членів в європейському просторі. Членство відкрите для всіх європейських держав, які визнають принцип верховенства права і гарантують основні права людини і свободи для своїх громадян.

Один з найбільших успіхів Ради – це Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, яка слугує основою для Європейського суду з прав людини.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ