Петро Олещук
Петро Олещук

Політолог Петро Олещук спробував проаналізувати, чому партнери України на Заході наполягають, аби вибори на окупованих територіях Донбасу відбулися якнайшвидше, і то на основі українського законодавства. Про це експерт пише у своєму блозі на site.ua.

«Усі ми знаємо, що ключова теза «Мінського процесу» – це проведення на окупованих територіях «виборів за українським законодавством». Чому всі так носяться з цим пунктом? Особливо наші «західні партнери»? Що змінить проведення цих виборів фактично? Ну, був «Захарченко-сепаратист», буде «Захарченко мер». Ну і ще сотня таких самих «меринів».

Що ж зміниться?

Зміниться їхній статус. Вони стануть офіційними особами у межах української політичної системи. Щойно вибори будуть визнані – вони одразу отримують офіційний статус. Тепер усі конфлікти між ними і центральною владою будуть внутрішньоукраїнськими конфліктами.

Але головне. У нас з’являється альтернативна українська армія. Та сама «народна міліція», яка зафіксована в першій редакції Закону «Про особливий порядок самоврядування», а також у «Мінських домовленостях». Фактично ця «міліція» – це не міліція, а друга армія. Як буде називатися конфлікт, коли воюють дві офіційні українські армії? Громадянська війна.

Тепер щодо кордону. Усі викладені вище обставини були би позбавлені сенсу у разі встановлення контролю над українсько-російським кордоном, бо без російської підтримки ніякої повноцінної армії на базі «народної міліції» ніхто би не створив. Але зараз ситуація змінюється. Вибори будуть «зараз», а проблему з кордоном розв’язуватимуть «згодом». А допоки проблема з кордоном існуватиме, і не формально, а по суті – Росія зможе перекинути на Донбас скільки завгодно військ. Одягти їх у «народну міліцію» і шантажувати Україну.

Для чого це все Заходу?

Вибори – для них та крапка, яка має завершити конфлікт. Якщо вони доможуться проведення і визнання виборів – вони знімуть із себе відповідальність, переводячи усе в русло «внутрішньоукраїнського діалогу». Мовляв, є влада – є законне самоврядування, тому і домовляйтеся. Ми тут до чого?

Не можна недооцінювати ризики всіх цих «виборів…», – написав Олещук.

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ