Russian President Vladimir Putin speaks during his annual end-of-year news conference in Moscow, December 18, 2014. The rouble edged lower against the dollar on Thursday, with traders saying President Vladimir Putin had offered few concrete measures at his end-of-year news conference to pull Russia out of a crisis. REUTERS/Maxim Zmeyev (RUSSIA - Tags: BUSINESS POLITICS TPX IMAGES OF THE DAY)
Чорногорію запросили до НАТО на зло Путіну, вважають іноземні оглядачі

«В обстановці, яка не віщувала нічого доброго, 28 країн НАТО щойно ухвалили рішення запросити балканську державу, яка йде шляхом демократії, Чорногорію, вступити в Альянс, метою якого є взаємний захист. Хай живе Захід!» – зазначає науковий співробітник Інституту Гувера Корі Шейк у статті для Foreign Policy. Стаття має назву ​«Ось тобі, Владіміре!».

«Хоча Москва, можливо, і не тремтить від страху, пропозиція НАТО є очевидною відсіччю їй – доказом того, що наш декадентський, неорганізований Захід, який полюбляє сперечатися і вагатися, насправді може зайняти жорстку позицію на захист своїх цінностей і безпеки», – пише авторка статті.

«Російський істеблішмент повинен поміркувати над питанням, чому Чорногорія так відчайдушно хоче вступити до НАТО. Північноатлантичний альянс воював з Чорногорією не далі як у 1999 році, коли він прийшов на допомогу Косову. Москва довший час намагалася представити цю війну як агресію НАТО, але ті самі держави, з якими воював Альянс, розуміють це геть інакше. Чорногорія вирішила прийняти цінності, державні практики та оборонні угоди Заходу», – йдеться в статті.

Про те, чому НАТО запрошує вступити до Альянсу «саме Чорногорію» і «саме зараз», розмірковує оглядач німецького журналу Der Spiegel Кено Версек. Спостерігачі впевнені в тому, що НАТО, запропонувавши Чорногорії перспективу вступу, керувалося суто оборонними аспектами. Так, експерт з питань Балкан берлінського фонду «Наука і політика» Душан Релич бачить у готовності Північноатлантичного альянсу прийняти нового члена ясний знак на адресу Москви: «Тим самим НАТО дає зрозуміти, що у третіх держав немає права вето для прийому Альянсом нових членів».

Голова чорногорської НВО «Центр за демократію і права людини» Ненад Копривиця також вважає, що мотивом для кроку Брюсселя стала боротьба за вплив на Західних Балканах між НАТО і ЄС, з одного боку, і Росією – з другого. «Запрошення Чорногорії – це геополітичне рішення, оскільки Чорногорія так само, як і Албанія з Хорватією в 2009 році, не виконала низки правових критеріїв.

При владі в Чорногорії, як підкреслює журнал, майже чверть століття перебуває прем’єр-міністр Міло Джуканович, якого критики звинувачують в авторитарних методах керування країною і зв’язках з мафією. Раніше Джуканович підтримував тісні стосунки з Москвою. Але тепер чорногорський прем’єр дистанціювався від неї, оскільки російські інвестори не виконали своїх фінансових обіцянок. «Тому перспектива вступу до НАТО і Євросоюзу не тільки більш приваблива для залежної від зовнішніх джерел фінансування економіки країни, але й є питанням її виживання», – підкреслює журналіст.

Як повідомляв Інформаційний Акцент, Чорногорію запросили стати 29 членом НАТО. Це рішення ухвалили 2 грудня міністри закордонних справ союзників у Брюсселі.

За матеріалами Inopressa.ru

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ