Дмитро Тимчук, народний депутат України, керівник Центру військово-політичних досліджень, координатор групи «Інформаційний спротив»
Дмитро Тимчук, народний депутат України, керівник Центру військово-політичних досліджень, координатор групи «Інформаційний спротив»

Щодо саботажу військкоматами закону України про можливість для іноземних громадян проходити військову службу в Збройних Силах України.

Сьогодні у Верховній Раді був зачитаний мій депутатський запит міністру оборони щодо виконання закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів стосовно проходження військової служби у ЗСУ іноземців та осіб без громадянства».

Суть в наступному. Наші військкомати (що підкоряються Генштабу) часто-густо просто саботують законне право іноземних громадян укладати контракти на проходження військової служби в ЗСУ. Насамперед ідеться про тих наших іноземних друзів, які боролися в АТО за Україну. При тому, що, як відомо, наприклад білорусів і росіян на батьківщині гарантовано чекає в’язниця за боротьбу з російськими окупантами в Україні.

У самому законі, який ми ухвалили на початку листопада минулого року, зазначено, що на підготовку необхідних підзаконних актів відведено три місяці. Зараз пішов уже 6-й (!) місяць.

Що цікаво, кілька тижнів тому військове відомство влаштувало піар-акцію з видачею перших військових квитків кільком іноземцям. Однак на практиці цим виконання закону й закінчилося. Те, що «спрацювало» в райвійськкоматі в Києві, чомусь не працює, наприклад, в Одесі чи Маріуполі. Начебто там не Україна і українські закони не діють.

Починаємо розбиратися. Виявляється, проблема не у військкоматах. Проблема — в їхньому керівництві, яке офіційно ЗАБОРОНЯЄ своїм підлеглим виконувати закон.

У мене на руках копія розпорядження №5/2/262 від 25.03.2016 року на адресу обласних військкоматів України від начальника штабу військової частини 2393 (структурний підрозділ у Києві, що курує військкомати) полковника В. М. Шевчука. У ньому обласним військкоматам суворо заборонено підписувати контракти на військову службу з:

а) іноземними громадянами;

б) громадянами, раніше судимими за тяжкі злочини.

Якщо з останніми — судимими —  все зрозуміло, то стосовно перших, тобто іноземців, виникає одне велике незручне запитання. Чим керується полковник Шевчук або хто там йому віддавав вказівки на видачу цього розпорядження, забороняючи військкоматам виконувати українські закони?

Сподіваюся, ці панове розуміють —  що, по суті, скоюють злочин.

У зв’язку з цим я звернувся до міністра оборони з проханням допомогти у вирішенні проблеми. Тобто довести до посадових осіб у військовому керівництві порядок застосування цього закону, встановивши персональну відповідальність за саботаж. Провести відповідну роз’яснювальну роботу з військкоматами. А також призначити у військовому відомстві відповідальних осіб для супроводу застосування цього закону на початковому етапі, опублікувавши їхні контактні дані — щоби до них міг звернутися будь-хто, у кого виникли з цим проблеми.

Ну, а полковнику Шевчуку і йому подібним на замітку: в разі подальшого саботажу і віддачі вказівок не виконувати закон я звернуся до Генеральної прокуратури з проханням дати правову оцінку подібним діям.

Джерело: Dmitry Tymchuk

БЕЗ КОМЕНТАРІВ