Мігранти поступово повертаються в РФ, адже економічна ситуація в країнах СНД ще гірша, ніж в Росії
Мігранти поступово повертаються в РФ, адже економічна ситуація в країнах СНД ще гірша, ніж у Росії

У той час як Західна Європа стогне під напливом біженців, ґастарбайтери з колишніх республік СССР наповнили Росію. Про це пише видання Die Presse.

Колишні радянські середньоазійські республіки далекі від миру та спокою. З одного боку, позначається сусідство з Афганістаном, з іншого – раз у раз спалахують внутрішні етнічні конфлікти. З минулого року, зазначає журналіст, намітилася тенденція до зростання ісламістської радикалізації. Ця загроза стала очевидною після теракту в аеропорту Стамбула 28 липня цього року – за терактом вперше стояли вихідці з Казахстану.

«Ситуація не тільки виглядає, але й є драматичною. І навіть якщо «Великий брат» в особі Росії не винен в цій новій небезпеці, то ескалація проблеми, яка спостерігається останнім часом, виходить якраз звідти. Глибока економічна криза, яка охопила Росію, негативно позначається і на сусідніх з нею державах. Це стосується не тільки скорочення обсягів торгівлі. Гірше те, що Росія поміняла свою міграційну політику, масово відправляючи ґастарбайтерів назад на батьківщину», – пише автор статті.

Близько двох мільйонів узбецьких ґастарбайтерів повернулися за останні півтора року з Росії додому, повідомляють офіційні особи Узбекистану. Про кількасот тисяч говорить найбідніший Таджикистан.

«Частина з них на тлі відсутності роботи і родинних зв’язків на батьківщині стає легкою здобиччю ісламістських «щуроловів», вже давно орудують в Центральній Азії», – йдеться в статті.

«Наші економічні умови містять в собі ризик того, що частина цих людей приєднається до екстремістських угруповань», – ще минулого року говорила Ґюзель Майтдінова, яка очолює Центр геополітичних досліджень в Душанбе.

Довгий час ґастарбайтери знаходили в Росії можливість добре заробити – перш за все на початку 2000-х, коли ціна на енергоресурси забезпечувала російській економіці щорічне зростання в 7%. Будівельники, двірники, няні – мігранти користувалися попитом у корінного населення, зокрема, і тому, що були дешевою робочою силою. Для таких бідних держав, як Молдова або Киргизія, вже дуже скоро заробітки їхніх співвітчизників у Росії стали вагомим економічним імпульсом. Так, в Таджикистані грошові перекази з Росії становили половину ВВП, в Киргизстану – третину, в Узбекистані – десяту частину.

Наприкінці 2014 року, згідно з офіційною міграційною статистикою, більша частина з 11 мільйонів іноземців в Росії не мала дозволу на тривале перебування і довгострокових трудових договорів. Тільки в Москві та в Підмосков’ї перебувають близько 1,5 млн. нелегальних мігрантів.

«Це одна з причин високого рівня ксенофобії, на яку зробив ставку свого часу Алєксєй Навальний, ставши найнебезпечнішим представником опозиції для Кремля і отримавши на виборах мера Москви в 2013 році 27% голосів», – вважає автор.

Минулого року Росія змінила міграційну тактику – наприкінці 2015-го в країні стало на мільйон заробітчан менше. Пояснень цьому декілька. З одного боку, до цього могло призвести падіння курсу рубля – перекази на батьківщину для ґастарбайтерів стали невигідними. З іншого – Кремль зробив вибір на користь більш жорсткого міграційного курсу після масових демонстрацій у 2012 році, коли Владімір Путін став закручувати гайки повсюдно.

За останні чотири роки заборону на в’їзд на територію РФ отримали 1,6 млн. осіб з країн СНД, повідомляє газета «Вєдомості». Крім того, змінилися правила доступу до ринку праці. Нові правила призвели до того, що російському роботодавцю іноді дешевше найняти громадянина Росії, говорить глава Федеральної міграційної служби Костянтин Ромодановський (11 серпня 2016 року прем’єр-міністр РФ Дмітрій Медведєв підписав розпорядження про звільнення Ромодановського від займаної посади в зв’язку зі скасуванням ФМС. Стаття в Die Presse вийшла кількома годинами раніше. – прим. ред.).

Як зауважує далі журналіст, якщо російська економіка знову почне набирати обертів – експерти очікують цього до 2017 року – трудові мігранти з Центральної Азії потягнуться в Росію.

Уже сьогодні мігранти поступово повертаються, зауважує в розмові з Die Presse Вадим Безвербний, експерт із соціальної демографії Російської академії наук. Це пов’язано як з тим, що на тлі російського ембарґо на європейську аграрну продукцію намітилося зростання дешевих робочих місць в сільгоспсекторі, так і з тим, що економічна ситуація в країнах СНД ще гірша, ніж в Росії.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ