Путін Ердоґан
Військово-морські інциденти, а також рішення Анкари розмістити війська на базі в Іраку можуть продовжити період підвищеної напруженості у відносинах між Росією і Туреччиною

Світ із тривогою споглядає за російсько-турецьким конфліктом. Оглядачі міжнародних видань міркують над тим, чи вдасться Москві та Анкарі порозумітися.

«Росія дала попереджувальні залпи проти турецького корабля. Чи візьмуть гору менш гарячі голови?», – запитує Моллі Джексон у заголовку статті для The Christian Science Monitor. Як нагадує видання, «в неділю російський військовий корабель, що стоїть в Егейському морі, дав попереджувальні залпи по турецькому рибальському судну після того, як, згідно із заявами РФ, він послав кілька попереджень, незважаючи на які судно наблизилося до сторожового корабля «Сметливый» на відстань 600 метрів. Після цього турецький корабель змінив курс, щоб уникнути зіткнення». Російське міністерство оборони викликало турецького військового аташе в Москві, щоби повідомити про свою «глибоку стурбованість» з приводу турецьких «провокацій».

Військово-морські інциденти можуть продовжити період підвищеної напруженості у відносинах між Росією і Туреччиною, які погіршилися через протилежні цілі двох держав у Сирії та різко загострилися в листопаді, коли турецькі сили збили російський військовий літак. Ситуацію на Близькому Сході ускладнило і рішення Туреччини розмістити війська на військовій базі в Мосулі, що іракські, іранські та російські політики розцінили як порушення суверенітету країни, зазначає автор статті. «Здається, Туреччина розкладає карти для нової гри, змінюючи простір, на якому розгортається її конфлікт з Росією», – вважає турецький військовий радник Метін Ґюркан, зазначаючи, що мета Туреччини полягає в тому, щоби виступити противагою російсько-іраксько-іранському альянсу. Бажання або можливість Туреччини кинути виклик цьому впливу «є новмм для Росії. Тож, подивимося, як відповість Москва, а також як США впораються з виникненням нового центру влади, який Туреччина, як видається, намагається створити», заявив Гюркан. «Але, зрештою, виграє від цього «ІДІЛ», – вважає він.

Тим часом нестабільна ситуація на Близькому Сході впливає і на тюркомовні країни Центральної Азії – Казахстан, Туркменістан, Азербайджан і Киргизстан, з якими Анкара розвиває відносини, пише El Pais.

Зокрема, Туркменістан не вступає в альянси з оборони і безпеки, сформовані навколо Росії. За даними видання, в останні місяці Ашгабат шукає способів зміцнити безпеку за сприяння інших країн, які не змусять його поступитися нейтралітетом. «Росія могла б стати потенційним захисником Туркменістану, але Ашхабад не довіряє Москві і вважає: якщо росіяни нададуть йому допомогу на кордоні, то вже ніколи звідти не підуть», – йдеться в статті.

В останні місяці глава МЗС Туркменістану відвідав США, держсекретар США Керрі – Туркменістан, а потім Президент Туркменістану побував у Пекіні. Аналітики трактують ці візити так: Китай чинив опір спробам Туркменістану домогтися розширеної участі США у підтримці безпеки в Центральній Азії. «У Туркменістану залишається Узбекистан, який теж дистанціюється від організацій безпеки під керівництвом Москви і збільшує витрати в підготовку своїх військових», – йдеться в статті.

Як повідомляв Інформаційний Акцент, 25 листопада над Сирією був збитий фронтовий бомбардувальник Су-24 російської авіагрупи. За даними турецької влади, російський літак, перед тим як його збив турецький винищувач F-16, не реагував на попередження. Літак впав в сирійській провінції Латакія біля кордону з Туреччиною, де базується російська авіація.

28 листопада Росія запровадила санкції проти Туреччини, які передбачають заборону на ввезення окремих турецьких товарів, обмеження діяльності турецьких організацій в Росії, а також заборону на чартери між країнами. У свою чергу, Україна готова стати гарантом продовольчої безпеки Туреччини. Зокрема, наша держава готова збільшити поставки в Туреччину зерна, кукурудзи та олії у разі обмежень з боку інших постачальників.

Як відомо, з 1 січня 2016-го року Росія скасовує безвізовий режим із Туреччиною. У свою чергу, федеральне агентство з туризму Російської Федерації («Ростуризм»)  заборонило туроператорам продавати путівки до Туреччини. Також Росія готова згорнути спільні бізнес-проекти і відмовитися від військового співробітництва з Туреччиною через інцидент із російським бойовим літаком Су-24.

За матеріалами Inopressa.ru

БЕЗ КОМЕНТАРІВ