екологія Донбас
Шахти на Донбасі заповнюються отруйною водою, земля просолюється, дамби руйнуються

Неможливість зробити заміри стану води, повітря і ґрунту викликає тривогу в екологів – вони знову заговорили про небезпеку, що причаїлася в окупованих бойовиками районах Донбасу, пише Сегодня.

Екологія Донбасу давно вже нагадує бомбу уповільненої дії. В останні років десять дія «бомби» дещо сповільнилася, оскільки підприємства почали бодай якусь модернізацію очисних споруд, а головне – промисловість регіону працює ледь не в півсили.

Зараз же, якщо почитати новини від «головного управління екології та природних ресурсів ДНР», стає ясно, що максимум, на що спромоглися бойовики, – це полювати за браконьєрами і розповідати дітям про неприпустимість зривання первоцвітів.

Експерти вже б’ють на сполох: через відсутність масштабних природоохоронних заходів протягом кількох років частина Донбасу буде являти собою «місячний пейзаж».

«Ми не можемо нормально навіть заміряти радіаційний фон у Донецьку», – поскаржилася Лілія Простова, співробітниця одного з екологічних інститутів Донецької області (нині вона переселенка).

Про катастрофічну ситуацію на окупованих територіях Донбасу ще наприкінці минулого року говорив і Президент України Петро Порошенко.

22«Бойовики займаються, серед іншого, отруєнням питних вод, землі, флори і фауни в регіоні, який став місцем активних бойових дій. Як результат, ґрунт і атмосфера серйозно забруднені від вибухів снарядів, а також через витоки з хімічних та інших небезпечних промислових об’єктів», – сказав він.

Днями словам президента знайшлося чергове підтвердження. За інформацією Міноборони України, в Горлівці бойовики почали демонтаж і вивезення на брухт обладнання «Шахти 2-біс», де захоронені відходи колишнього Микитівського ртутного комбінату. Шахта працює в режимі «сухої консервації» – спеціальні насоси постійно відкачують з неї воду.

«У разі припинення роботи насосів для відкачування води на зазначеному об’єкті можливе обвалення русла водогону «Сіверський Донець – Донбас», що, в свою чергу, призведе до припинення постачання питної води на більшу частину Донецької області, її забруднення ртутною породою і затоплення прилеглих до підприємства селищ Ртутне, Мічуріне та Бессарабка», – йдеться в повідомленні Міноборони.

Екологи додають, що схожа шахта розташована й біля окупованого Єнакієвого.

____03
Шахта «Юнком»

«У 70-х роках на шахті «Юнком» провели ядерний вибух. Шахтні води з інших виробок можуть змішатися з водами «Юнкому», піднятися на поверхню разом з радіоактивними речовинами. Наслідки непередбачувані», – каже Простова.

Донецький еколог Сергій Денисенко наголосив, що ймовірність локальних аварій на Донбасі досить велика, хоча є шанс, що загроза не пошириться на весь регіон.

«Загроза локальна, і в разі аварії буде вражена певна місцевість, наприклад, 10 кілометрів від джерела небезпеки. І якщо це станеться на непідконтрольній території, то ми можемо і не дізнатися про події, поки не проведемо повноцінний аналіз місцевості», – каже Денисенко.

Особливість Донбасу – наявність багатокілометрових шахтних виробок, чинних або законсервованих. У виробках містяться шахтні води та газ метан. Через бойові дії безліч шахт виявилися знеструмленими. Відсутність відкачування води і вентиляції практично одразу призводить до викидів метану і затоплення виробок, а разом з ними – підтоплення прилеглих територій і засолювання підземних вод. Після цього просолена земля навряд чи зможе давати врожай, а метан, який просочується крізь тріщини ґрунту на поверхню, може стати причиною вибуху.

Проблеми є і на підконтрольних територіях. Біля лінії фронту в Донецькій області кілька сіл опинилися під загрозою екологічної катастрофи.

Як повідомляв Інформаційний Акцент, в селищі Новгородське знаходиться Дзержинський фенольний завод, де розташований шламонакопичувач з 400 куб. метрів відходів фенольного і нафталінового виробництва. Дамба шламонакопичувача частково пошкоджена в результаті обстрілів з боку бойовиків.

Результатом прориву може стати сходження отруйного селевого потоку, утворення токсичної хмари, зараження річки Кривий Торець, загибель людей. Під загрозою екологічної катастрофи в першу чергу – селища Новгородське і Неліпівка. У цілому, 13 тисяч осіб.

Ніхто не дає гарантії, що отруйної води немає в Донецьку. Екологи бояться, що зараз, за відсутності будь-якого контролю, власники підприємств, що працюють, не займаються очищенням викидів. Або просто зливають і закопують відходи, не піклуючись про їхню безпеку. Якщо в мирний час лікувальні установи не гребували зливати відходи просто з труби в Кальміуське водосховище, то зараз ймовірність цього зашкалює.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ