Експерти визнали підвищення "мінімалки" досить неоднозначним рішенням для економіки
Експерти визнали підвищення “мінімалки” досить неоднозначним рішенням для економіки

Економіст Міжнародного центру перспективних досліджень, старший економіст Центру економічної стратегії Олександр Жолудь у статті для НВ пояснив, які ризики має обіцяне урядом підвищення мінімальної заробітної плати в України до 3200 гривень.

На думку Олександра Жолудя, подібне рішення не варто ухвалювати настільки раптово, без оприлюднення будь-якої інформації щодо впливу на економіку країни в цілому і державний бюджет зокрема, оскільки вплив буде аж ніяк не одностороннім.

«Перш за все, підвищення мінімалки торкнеться держслужбовців і бюджетників (медики, вчителі), які отримували менше, ніж згадані 3200 грн. Але мінімалка піднімається не тільки в державному секторі, а й по економіці в цілому. Тобто, приватні підприємства теж будуть зобов’язані підвищувати оплату праці своїх співробітників до того рівня, який встановлює держава. Це означає, що зросте розмір фонду оплати праці і, відповідно, виплати по прибутковому податку (йде в бюджет) та єдиного соціального внеску (йде в Пенсійний фонд)», − зауважив економіст.

За його словами, якщо підвищувати тільки мінімальну зарплату, а пенсії залишити на колишньому рівні, значить, доходи Пенсійного фонду повинні збільшитися. Відповідно, це знизить його фінансування з бюджету.

«Нагадаю, що цього року фінансування Пенсійного фонду перевищило доходи самого Фонду. Це абсолютно неприпустимо. Можливо, після підвищення надходжень від єдиного соціального внеску ситуація виправиться», − наголосив експерт.

Крім того, як він зазначив, для частини підприємств тримати людину на новій мінімальній зарплаті може бути збитковим. Може вирости рівень безробіття, перш за все, в сегменті низькокваліфікованої робочої сили, якій непросто знайти альтернативи для заробітку.

«Може збільшитися частка тіньової економіки, оскільки для певних груп підприємців мінімальна зарплата є важливим показником, з якого робляться такі розрахунки як, наприклад, виплати єдиного соціального внеску», − пояснив фахівець.

«Таким чином, головна претензія до влади полягає в тому, що вони не представили абсолютно ніяких розрахунків. І тому неможливо однозначно сказати, як рішення про підвищення мінімальної зарплати вплине на економіку країни», − підсумував Жолудь.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ