Економіст пояснив, звідки уряд візьме гроші на підвищення зарплат
Економіст пояснив, звідки уряд візьме гроші на підвищення зарплат

Економічний експерт Андрій Новак у коментарі 24 пояснив, звідки влада збирається брати кошти на обіцяне підвищення зарплат для українців.

Новак нагадав, що Кабінет Міністрів України при розробці державного бюджету на 2017 рік виконав одну з основних вимог Міжнародного валютного фонду – зменшив дефіцит із 84 мільярдів гривень 2016 року до 77 мільярдів на 2017 рік. Крім цього, зросте і дохідна частина бюджету, щоправда внаслідок інфляційного ефекту.

Експерт підкреслив, що, незважаючи на збільшення дохідної частини як державного, та і місцевих бюджетів, це відбулося не через те, що уряд чи Національний банк щось зробили для цього. Працює інфляційний ефект.

На думку Новака, логічним є збільшення витрат на оборону майже на 15 мільярдів гривень – до 129 мільярдів, – оскільки агресія Росії проти України триває, і небезпека ескалації конфлікту чи повномасштабної війни залишається, тож країна вимушена захищатися.

За його словами, при виконанні бюджету на 2017 рік є низка небезпек.

«Найбільша небезпека – чи відбудеться прогнозований ріст ВВП на 3%. Якщо цього не станеться, то знову під питанням виконання дохідної частини. Ще одна небезпека – доходи від приватизації. Чи відбудеться так звана велика приватизація до кінця цього року? Чи її перенесуть уже на 2017 рік. І чи наступного року це буде? Існує ризик дострокових парламентських виборів у 2017 році, а в період політичної активності і кризи, як правило, велику приватизацію не проводять».

Обіцяне прем’єром Гройсманом підвищення зарплат на 20-30% для окремих категорій працівників бюджетної галузі є цілком реальним, оскільки це спокійно можна зробити через інфляційний ефект, який дозволив збільшити дохідну частину бюджету.

«Попередній уряд Яценюка два роки проводив політику «затягування соціальних поясів», що означало заморожування соціальних платежів. Але в цей час темпи інфляції були дуже великі – за останні два роки сумарно склали майже 100%. Звичайно, це дає можливість підняти зарплати. Відновлення співпраці з МВФ спричинило надходження коштів і від інших джерел. Таким чином, уряд має своєрідний запас фінансової міцності, резерву», – наголосив Новак.

У цілому, за його словами, чинний склад українського уряду краще дає раду з бюджетним процесом, ніж раніше. Як мінімум, ідеться про терміни подачі документа до парламенту.

Тим не менше, говорити про вихід з економічної кризи ще рано. Це відбуватиметься у тому разі, коли буде ріст у більшості секторів економіки, проте поки цього немає.

«Але є позитивний факт, що відновлена співпраця з МВФ, і Україна отримала перший транш. Є всі шанси до кінця року отримати другий. Головне – за продовженням співпраці з МВФ іде продовження співпраці з іншими кредиторами, інвесторами і партнерами», – наголосив експерт.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ