За словами Уманського, міністра фінансів, який буде в Кабміні після 2020 року, чекають великі труднощі
За словами Уманського, міністра фінансів, який буде в Кабміні після 2020 року, чекають великі труднощі

Проведена торік реструктуризація державного боргу не була успішним проектом. Такої думки дотримується екс-заступник міністра фінансів України Ігор Уманський, пише Економічній правді.

«Глибоко переконаний в тому, що буквально через кілька років – навіть якщо ця Верховна Рада допрацює повний термін – новий парламент і новий уряд зіткнуться з проблемами обслуговування держборгу», – сказав Уманський.

За його словами, міністра фінансів, який буде в Кабміні після 2020 року, чекають великі труднощі при роботі з VRI (Value Recovery Instrument, інструмент відновлюваної вартості – цінні папери, випущені Україною, в обмін на згоду кредиторів «списати» частину боргу).

«У чому тут проблема? Цей інструмент прив’язаний до зростання ВВП, і в разі зростання більш ніж 3% на рік Україна буде платити певну частину від цього зростання. Від зростання ВВП, навіть не від держбюджету! Чи реальне зростання ВВП вище 3%? З середини 2012 року економіка України стабільно скорочується. З огляду на низьку базу порівняння перспективи зростання у нас колосальні», – вважає екс-заступник міністра.

При цьому Уманський повідомив, що про умови реструктуризації він дізнався з зовнішніх джерел.

«Це одна з причин такого кроку – найважливіші питання, на моє переконання, повинні обговорюватися всередині команди до їх «виходу» на публічне обговорення. Інакше це не команда. Коли найважливіші не тільки для міністерства, але й для країни рішення і документи «народжуються» не в самому міністерстві, то для мене це неприйнятно», – заявив колишній заступник міністра.

Уманський вважає, що резонно було б встановити «стелю» виплачуваних сум по VRI-інструментам в розмірі haircut.

«Тоді ці умови були б досить непоганими. Навіть незважаючи на збільшення ставки обслуговування і незначний період реструктуризації тіла боргу», – сказав він.

«Однак ми створили собі «бомбу уповільненої дії». Єдиний вихід у тих міністрів фінансів, які працюватимуть після 2020 року, – шукати шлях реструктуризації цих інструментів, щоб уникнути дефолту за ними», – підсумував Уманський.

Як повідомляв Інформаційний Акцент, економічний експерт Олег Устенко дав оцінку угоди про рестуктуризацію боргу між Україною та міжнародними кредиторами. Зокрема, він розповів, що у разі, якщо рівень зростання ВВП України перевищуватиме 4% у період з 2021 по 2040 рр., з кожного наступного відсотка зростання Україна сплачуватиме кредиторам близько 40%.

Нагадаємо, комітет приватних кредиторів України погодився списати Україні 20% боргу та відстрочити виплату решти боргу на чотири роки.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ