Андрій Єрмолаєв, директор Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна»
Андрій Єрмолаєв, директор Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна»

Нова Холодна війна буде швидкоплинною в часі (2–3 роки), істеричною за тональністю, локальною за дією. І, водночас, дуже вигідною для її учасників. Цю думку висловив Андрій Єрмолаєв, директор Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна», пише ZN.ua.

«Кінець війни – це початок нового переговорного процесу про глибоку трансформацію правил торгівлі та політичної організації світу. Реформа ООН і зміна її характеру та складу. Нові підходи до забезпечення і підтримки глобальної безпеки. Встановлення правил нового світопорядку в умовах реальної багатополярності», – розповідає експерт.

На його думку, такі структури, як ЄС і НАТО, пройдуть неминучу трансформацію, а Росія отримає шанс на власну модернізацію економіки за рахунок мобілізаційної моделі зміцнення Євразійського регіону, особливо після зміни еліт у країнах – партнерах Росії по Митному союзу. «Розрядка» буде представлена світу як продукт примирення тільки після здійснення змін, вважає він.

Проаналізував Єрмолаєв і «український пазл» у цій грі. За його словами, він буде одним із найбільш трагічних і непередбачуваних.

«Нова національна самосвідомість формується на основі конфлікту і з допомогою конфлікту. Рівень толерантності знижений до чорно-білого, «свій – чужий». Але найбільш тривожне – відсутність в інтелектуальному й політичному просторах навіть спроби визирнути «з хати». Жадібність і егоїзм правлячих груп вражає. Навіть ризик ізоляції і «примус до миру» не спрацьовують. Звідси сумний висновок про неминучість нових потрясінь та уроків», – міркує політолог.

У цій ситуації українцям варто усвідомити свою глобальну відповідальність за власний розвиток. Знайти в собі сили вгамувати гординю й піти на серйозний внутрішній діалог про новий український світ. При цьому виходити з ключового посилання: шлях до нового внутрішнього світу ще важчий і болючіший, ніж так звані реформи.

«Ціна миру – і новий устрій країни (Конституція), і «культурний вестфалітет» (регіони), і цивілізована, без зброї та переворотів, зміна еліти (вибори). Нині критично важливо усвідомити, що після Путіна, Порошенка, Обами й Меркель теж буде життя. Народи й еліти неминуче шукатимуть ту ж таки «формулу нового світопорядку», яка буде пов’язана не з «безпекою кордонів», а з безпекою розвитку».

Другий важливий компонент, на його думку, це нова соціальна організація: «Мовою нашої політики це звучить інакше: зміна соціально-економічного курсу і опора на власні сили. Але це не апеляції до тарифів і не заклики варягів-консультантів. Це просто інший шлях, побудований на довірі до власного інтелекту і вміння інвестувати в національний людський капітал».

«Кожен робить свій вибір. Мій особистий цивілізаційний вибір – бути людиною. І тільки потім – решта. Тому зупинити війну й повернути довіру людей до спільного майбутнього – таким я бачу завдання кожного українського політика, який ще не остаточно втратив совість і честь», – резюмує Єрмолаєв.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ