bertelsmann
Причиною зростання популізму в ЄС є побоювання перед глобалізацією

Фонд Бертельсмана з’ясував, у чому полягає секрет зростання рейтингу популістів і правих у Європі. Виявилося, це страх перед глобалізацією, втратою національної незалежності. Опитування провели серед 15 тисяч громадян Євросоюзу.

«Дані нашого дослідження свідчать, що в першу чергу острах з приводу глобалізації штовхає багатьох відвернутися від політичного мейнстріму і звернутися до популістських партій», – йдеться у повідомленні.

Глобалізацію, як благо та шанс для розвитку, сприймає понад половина опитаних європейців – 55%. При цьому «глобооптимістами» є 61% респондентів віком 18-25 років.

Ситуація різниться залежно від країни. Так, 55% французів і 54% австрійців назвали ідею спільного розвитку націй швидше загрозою, натомість в Нідерландах таких лише 41%, 45% – у Німеччині, в Угорщині – 46%, в Італії та Іспанії – по 39%.

Тенденція більш чітко простежується по партіях. Зокрема, у ФРН наслідків глобалізації побоюються 78% симпатиків «Альтернативи для Німеччини», у Франції цю причину назвали 76% послідовників «Національного Фронту», в Австрії – 69% прибічників австрійської «Партії свободи» і 66% прибічників «Ліги Півночі» в Італії.

Примітно, що чим нижчий рівень освіти, рівень доходів і вищий вік респондентів, то більше вони підтримують популістські партії. На подив самих дослідників, так званий «конфлікт цінностей» виявився аж ніяк не головною причиною дедалі сильнішого популізму і, відповідно, євроскептицизму.

Довідка: Фонд Бертельсмана (Bertelsmann) – міжнародний фонд зі штаб-квартирою у Німеччині. Позиціонує себе як незалежний і політично нейтральний фонд. Хоче робити «конкретний внесок у розв’язання актуальних суспільних проблем». Заснований на переконанні, «що конкуренція та громадянська ініціатива – це сутнісний базис суспільного прогресу».

БЕЗ КОМЕНТАРІВ