Експерти прокоментували заяву Данилюка про те, що Україна впорається і без наступного траншу МВФ
Експерти прокоментували заяву Данилюка про те, що Україна впорається і без наступного траншу МВФ

Низка експертів у коментарі НВ проаналізували заяву міністра фінансів України Олександра Данилюка, який запевнив, що держава впорається і без чергового траншу Міжнародного валютного фонду.

Головний економіст Dragon Capital Олена Білан зауважила, що нині держава має непогані накопичення валюти і у резервах НБУ, і на рахунках уряду.

«Зважаючи що на першу половину 2017 року заплановано дуже мало платежів з обслуговування валютного боргу, то потреби у коштах МВФ великої немає. Принаймні до середини наступного року можемо прожити без додаткових запозичень», – наголосила фахівець.

Щоправда, на її думку, пізніше можуть розпочатися проблеми, оскільки почнуться заплановані виплати і по внутрішнім валютним боргам, і по кредиту МВФ. До того ж щороку суми цих виплат будуть збільшуватися.

Виконавчий директор Центру економічної стратегії, член ради Реанімаційного пакету реформ Гліб Вишлінський зауважив, що, з одного боку, держава дійсно не має нагальної потреби в цих грошах, щоб, наприклад, заткнути якісь дірки в бюджеті.

«Але, з іншого боку, у нас дуже низькі темпи економічного зростання і потрібно всіма способами створювати привабливу картинку для іноземних інвесторів. А постійні паузи в програмі МВФ лише підкреслюють, що реформи стикаються з великим спротивом», – пояснив експерт.

Фахівець у галузі енергетики, колишній член НКРЕКП Андрій Герус висловив думку, що, з економічної точки зору, дійсно нічого страшного не відбудеться, якщо держава не отримає наступного траншу. Тим не менше, це великий мінус із політичного погляду.

«Та й із точки зору іміджу і репутації, також для нас матиме негативний ефект. Бо якщо, згідно з планом, якийсь транш мав бути, але є інформація, що його нема, інвестори відразу переглядають свої плани у бік більш стриманої поведінки щодо країни», – стверджує експерт.

«А ось наступного року цей транш нам обов’язково буде потрібен. По-перше, вже почалася корекція на ринках і вона буде на експортних ринках, на ринках металургії, де ми є крупним учасником. І тому є ризик зменшення валютних надходжень до країни. По-друге, у наступному році вже передбачені виплати за зовнішніми боргами», – підсумував Герус.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ