Фізики
Науковці мали виявити щось, що виходить за рамки стандартної моделі взаємодії елементарних часток

Ящик коньяку поклав край тривалій суперечці фізиків щодо адронного колайдера. Нещодавно вони зустрілись у Копенгагені, щоб закінчити те, що розпочалось більше 16 років тому, передає Укрінформ.

У червні 2000 року, коли будівництво Великого адронного колайдера тільки починалося, 25 фізиків побилися об заклад. Вони заклалися, чи виявлять щось, що виходить за межі стандартної моделі взаємодії елементарних часток, а саме, чи підтвердиться гіпотеза про суперсиметрію (теорія припускає, що у кожної відомої частки є суперпартнер).

Науковці заповнили таблицю, розписавшись, або за те, що знайдуть хоча б одного суперпартнера, або за те, що вони в це не вірять.

Оптимістів набралося семеро, песимістів – 16 осіб. Ще двоє присутніх утрималися. За умовами суперечки, це означало, що їх повідомлять, хто став переможцем.

Кожен учасник поставив пляшку коньяку об’ємом 0,75 літра і вартістю не менше 50 доларів.

OD4Al6ICBR4jd4IEsihGLgМинуло 10 років, але гіпотеза не підтвердилася: через зволікання Великий адронний колайдер запустили тільки в 2008 році, і часу на проведення досліджень виявилося недостатньо. Тоді вчені вирішили продовжити заклад.

У 2011 році вони знову заповнили таблицю – хто «за» і хто «проти». Цього разу вартість коньяку зросла до 100 доларів, а учасники першого спору могли підписатися ще раз і ризикнути вже двома пляшками алкоголю. Ті, хто відмовився взяти участь, визнавалися переможеними.

До початкової групи долучилися нові вчені, і кількість оптимістів та песимістів майже зрівнялася: стало 20 проти 24.

22 серпня 2016 року фізики зібралися в Копенгагені, щоб закінчити суперечку. Американський фізик Німа Аркані-Хамед, що виступав у спорі суддею (але сам підписався за підтвердження теорії), урочисто вручив пляшку коньяку своєму колезі Поулу Дамгаарду.

Стівен Хокінґ, який теж був присутній на зустрічі, хоча участі в суперечці не брав, заявив, що поставив би на «ні».

Читайте: Науковці мають нову теорію створення Всесвіту

БЕЗ КОМЕНТАРІВ