Фізики програли колегам ящик коньяку через адронний колайдер (фото)

Фізики
Науковці мали виявити щось, що виходить за рамки стандартної моделі взаємодії елементарних часток

Ящик коньяку поклав край тривалій суперечці фізиків щодо адронного колайдера. Нещодавно вони зустрілись у Копенгагені, щоб закінчити те, що розпочалось більше 16 років тому, передає Укрінформ.

У червні 2000 року, коли будівництво Великого адронного колайдера тільки починалося, 25 фізиків побилися об заклад. Вони заклалися, чи виявлять щось, що виходить за межі стандартної моделі взаємодії елементарних часток, а саме, чи підтвердиться гіпотеза про суперсиметрію (теорія припускає, що у кожної відомої частки є суперпартнер).

Науковці заповнили таблицю, розписавшись, або за те, що знайдуть хоча б одного суперпартнера, або за те, що вони в це не вірять.

Оптимістів набралося семеро, песимістів – 16 осіб. Ще двоє присутніх утрималися. За умовами суперечки, це означало, що їх повідомлять, хто став переможцем.

Кожен учасник поставив пляшку коньяку об’ємом 0,75 літра і вартістю не менше 50 доларів.

OD4Al6ICBR4jd4IEsihGLgМинуло 10 років, але гіпотеза не підтвердилася: через зволікання Великий адронний колайдер запустили тільки в 2008 році, і часу на проведення досліджень виявилося недостатньо. Тоді вчені вирішили продовжити заклад.

У 2011 році вони знову заповнили таблицю – хто «за» і хто «проти». Цього разу вартість коньяку зросла до 100 доларів, а учасники першого спору могли підписатися ще раз і ризикнути вже двома пляшками алкоголю. Ті, хто відмовився взяти участь, визнавалися переможеними.

До початкової групи долучилися нові вчені, і кількість оптимістів та песимістів майже зрівнялася: стало 20 проти 24.

22 серпня 2016 року фізики зібралися в Копенгагені, щоб закінчити суперечку. Американський фізик Німа Аркані-Хамед, що виступав у спорі суддею (але сам підписався за підтвердження теорії), урочисто вручив пляшку коньяку своєму колезі Поулу Дамгаарду.

Стівен Хокінґ, який теж був присутній на зустрічі, хоча участі в суперечці не брав, заявив, що поставив би на «ні».

Читайте: Науковці мають нову теорію створення Всесвіту

БЕЗ КОМЕНТАРІВ