Владімір Путін
Путін скаржитися, що Україна не закуповує російський газ

«Війна Кремля в Україні загрузла в болоті», – пишуть у своїй статті у Foreign Policy американські експерти Адріян Каратницький та Алєксандр Мотиль.

«У військовому плані ситуація патова, що, коли врахувати колосальний дисбаланс між російським та українським потенціалом, дорівнює перемозі України. В ідеологічному плані війна провалилася, оскільки надія Кремля на перетворення Південно-Східної України на «Новоросію» фактично (і, можливо, навіки) розвіялася. В економічному сенсі війна та окупація Криму і Донбасу поклали катастрофічні витрати на Росію, економіка якої вже постраждала від західних санкцій та падіння світових цін на сировину. У соціальному плані обидва регіони опинилися на межі гуманітарної катастрофи, провину за яку буде покладено на Росію. Загалом, план Путіна з ослаблення України вийшов боком. Україна поступово міцніє, а Росія слабшає», – йдеться в статті.

Час і Захід працюють на Україну, зазначають автори. Значить, Україна і Захід «не повинні давати Путіну жодних послаблень, поки російські війська і війська-агенти окупують українську територію; навпаки, вони повинні вимагати додаткових поступок». На думку авторів, Путін не зможе загострити конфронтацію в Україні, оскільки є загроза нових західних санкцій, а українська армія зміцніла.

Каратницький і Мотиль рекомендують: «Хоча вимоги Заходу про досягнення міцного мирного врегулювання мають залишатися першочерговими для ЄС і США, помилково було б примушувати Україну до великих поступок заради встановлення миру за будь-яку ціну». Як зазначають автори, Україна просувається до реформ, зберігаючи демократичні інститути, свободу преси та енергійне громадянське суспільство. «Найвагоміший контраргумент проти збереження режиму санкції та вимог поступок з боку Росії – в тому, що Путін у відповідь на жорстку позицію Заходу загострить війну в Україні, провокуючи додаткові глобальні потрясіння», – йдеться в статті.

Але, на погляд авторів, все навпаки. Україна тепер здатна дати відсіч «вторгненню зі Сходу». Крім того, повномасштабне російське вторгнення спричинило б нові сильні західні санкції та втягнуло б Росію «у другу війну», як формулюють автори. Автори також пишуть: «Хоча російська громадська думка підтримує справу сепаратистів на Донбасі, стабільна більшість росіян проти прямого втручання російської армії в Україні».

За припущенням авторів, Путін втрачає інтерес до свого проекту в Україні. «Джерело, яке брало участь у телефонній розмові між Олландом, Меркель, Порошенко і Путіним 2 вересня, повідомило, що російський Президент здавався незацікавленим і не володів нюансами деталей дискусії. Він більше прагнув скаржитися, що Україна не закуповує російський газ за нижчою ціною, ніж у європейських та інших іноземних постачальників», – йдеться в статті.

Для Заходу складне становище Путіна на сході України і його небезпечне втручання в Сирії – чудові новини, вважають автори. «Захід може просто підтримувати на Донбасі становище, важке для Росії, і тоді Кремль буде поступливішим й стане більш схильним до компромісів», – йдеться в статті.

На думку авторів, Захід мусить прагнути досягти дві мети: по-перше, «забезпечувати суверенітет і стабільність України, сприяти процесу реформ»; по-друге, «зберігати жорсткі санкції щодо Росії, поки всі її сили і важкі озброєння не буде виведено з окупованої української території». «Не менш важливо, щоби США та Європа чітко і недвозначно оголосили Росію окупаційною силою на Донбасі і зажадали, щоби Росія надавала належну соціально-економічну підтримку трьом мільйонам українських громадян, які перебувають під її владою. Водночас київські лідери повинні чітко пояснити громадянам на Донбасі, що готові їм допомогти, але тільки після закінчення російської окупації. Поки цього не станеться, Україна і Захід повинні всіма силами домагатися від Росії компенсації для жителів Донбасу за шкоду, якої вона їм завдала», – йдеться в статті.

Захід також не повинен вимагати, щоб Україна брала на себе економічні витрати на відновлення Донбасу, навіть якщо Росія виведе свої сили. На думку авторів, витрати повинні розділити між собою Росія, Україна та міжнародне співтовариство. Те, що Росія візьме на себе частину витрат, можна буде зобразити як гуманний жест Кремля, додають автори. «Вперше відтоді, як Путін вдерся в Крим, Захід і Україна мають перевагу. Їм слід витягти з нього вигоду і примусити Путіна погодитися на справжнє умиротворення на Україні», – підсумовують автори.

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ