Єнс Столтенберґ
У церемонії підтвердження оперативної готовності комплексу ПРО візьме участь Генсек Альянсу Єнс Столтенберґ

У Румунії запустять американський протиракетний щит для країн НАТО в Європі. Про це повідомляє Держдепартамент США, передає Deutsche Welle.

12 травня на румунській базі Девеселу відбудеться церемонія підтвердження оперативної готовності американського комплексу ПРО «Іджіс» наземного базування. У церемонії візьме участь Генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберґ.

13 травня в містечку Редзікове в Польщі відбудеться церемонія закладання каменя під будівництво бази для аналогічних американських комплексів ПРО «Іджіс». Обидві бази створюються в рамках другого і третього етапів плану США і НАТО щодо розгортання європейської ПРО. Згідно з цим планом, чотири бойові кораблі, оснащені системами ПРО «Іджіс», вже дислоковані в Середземному морі.

Тим часом у Москві вважають, що введення в дію систем ПРО США в Румунії зачіпає інтереси національної безпеки Росії.

«Це рішення шкідливе і помилкове, оскільки може порушити стратегічну стабільність», – сказав директор департаменту з питань нерозповсюдження та контролю над озброєннями МЗС Росії Міхаіл Ульянов.

«У цьому сенсі зачіпаються безпосередньо наші інтереси, інтереси безпеки», – додав він.

У свою чергу, помічник американського держсекретаря Френк Роуз заявив, що створювані США в європейських країнах системи протиракетної оборони не спрямовані проти Росії та не можуть підірвати її стратегічний потенціал. «Системи ПРО США і НАТО націлені на загрози балістичних ракет, розміщених за межами євроатлантичного регіону», – сказав Роуз.

Американський дипломат також заявив, що побоювання Росії в зв`язку з розгортанням систем ПРО в Європі не мають під собою реальних підстав, оскільки «немає нічого більш далекого від істини».

Крім того, заступник держсекретаря США Ентоні Блінкен 11 травня повідомив, що чотири тисячі солдатів будуть розміщені в Східній Європі в рамках зміцнення кордонів НАТО.

Нагадаємо, в серпні 2008 року США підписали договір з Польщею і Чехією про розміщення об’єктів ПРО США. Згідно з офіційною версією, це було необхідно для захисту європейських союзників та американських збройних сил від можливого нападу з боку Ірану та інших країн. Росія виступала проти розміщення елементів ПРО в Європі, стверджуючи, що подібні об’єкти порушують стратегічний баланс сил у регіоні та загрожують її безпеці.

У жовтні 2015 року Сполучені Штати вперше провели випробування за програмою протиракетної оборони (ПРО) в Європі: випущена з острова біля узбережжя Шотландії балістична ракета була успішно збита ракетою-перехоплювачем SM-3.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ