Герман Антонов, політичний аналітик
Герман Антонов, політичний аналітик

Реджеп Таїп Ердоґан, виступаючи в Анкарі, задекларував своє невдоволення подробицями «перемир’я» в Сирії, яке узгодили днями РФ і США. Причому формально дісталося на горіхи не лише росіянам, а й усім західним союзникам турків у особі американців.

З одного боку, в протистоянні РФ-Туреччина все ясно, як Божий день. Дещо туманніші — відносини Туреччина-США, хоча і там в цілому все зрозуміло. Курди, які сидять, яко кістка в горлі османів, були ситуативними союзниками Сполучених Штатів у іракській кампанії. Та й прагнення до незалежності курдів відповідає базовим демократичним цінностям, декларованим Держдепартаментом. Загалом, Америка в цій ситуації стоїть трохи «враскоряку» між сторонами конфлікту.

Але головне в демарші Ердоґана, як мені здається, полягає в чіткій артикуляції принципу «нічого про нас без нас». Туреччина, каже Ердоган, не об’єкт, а суб’єкт геополітики в найболючішому конфліктному регіоні світу і не дозволить ухвалювати таких серйозних рішень без урахування своїх інтересів. І козячу морду може скрутити космічного розміру, що вже перевірили на собі росіяни, які живуть спогадами про Порту зразка дев’ятнадцятого століття.

Є у мене невелика підозра, звісно, що демарш Ердоґана узгоджений із західними союзниками. І все це — частина великої шахової партії з колективного відбивання нахабних кремлівських рученят. Але так це чи ні — покажуть найближчі кроки в цій частині мапи світу.

А доки — будьте люб’язні проявляти повагу до м’язів, які наростила турецька держава з часів Мустафи Кемаля. І хоча ісламіста Ердоґана не можна назвати фанатом Ататюрка, плодами його реформ він користується з великим задоволенням.

Так уже вийшло. Спіраль історії, однак…

БЕЗ КОМЕНТАРІВ