Гонтарева
Гонтарєва: перешкодою для позитивного рішення МВФ є зволікання з ухваленням збалансованого бюджету

Україна ризикує поточного року не отримати четвертий транш від МВФ на суму 1,3 мільярда доларів. Причина полягає у гальмуванні реформ в парламенті. Наступного року це може поставити під загрозу ледь досягнуту економічну і фінансову стабільність. Про це заявила глава Національного банку України Валерія Гонтарєва, передає УНІАН.

«Існують ризики, що нам не вдасться отримати ще один транш в цьому році… Якщо ми не отримаємо наступний транш, то у нас резерви… починають танути на очах. І те, чим ми займалися останні 2,5 року – коли ми стабілізували ситуацію, ростили наші резерви, забезпечували макроекономічну стабільність – все це на наших очах починає випаровуватися», – попередила глава НБУ.

За її словами, перешкодою для позитивного вирішення може стати зволікання парламенту з ухваленням збалансованого бюджету, реформуванням пенсійної системи, проведенням земельної реформи.

«Якщо ми не отримаємо наступний транш і 700 мільйонів доларів макрофінансової допомоги ЄС – у нас резерви практично залишаються на поточному рівні 15,5 млрд. доларів», – сказала Гонтарєва.

В цьому випадку під загрозою опиниться прогноз збільшення резервів до 23,1 млрд. доларів в наступному році та  валютна лібералізація.

«Наприклад, ми досягаємо резервів 23,1 млрд. доларів в 2017 році – і починаємо дихати вільно. Якщо, навпаки, резерви падають, то неможливо знімати обмеження (на валютному ринку) з точки зору збереження макрофінансової стабільності», – вважає глава НБУ.

Нагадаємо, Україна відновила співпрацю з МВФ за чотирирічною програмою розширеного фінансування (EFF) обсягом 17,5 мільярда доларів у вересні поточного року – після більш ніж річної перерви.

Рада директорів Фонду 14 вересня повідомила про завершення другого перегляду програми співпраці з Україною і ухвалила рішення виділити Києву третій за рахунком кредитний транш обсягом 1 мільярд доларів. Два попередні транші Україна отримала в 2015 році. Таким чином, загальний обсяг вже виділеного фінансування склав 7,62 мільярда доларів.

До кінця року Україна очікує ще одного перегляду програми реформ і виділення до грудня четвертого кредитного траншу обсягом 1,3 мільярда доларів. Якщо таке рішення буде ухвалено, воно стане першим в історії відносин України з Фондом. Раніше всі програми співпраці завершувалися на отриманні нашою країною 2-3 траншів.

Для отримання коштів Україна повинна представити модель реформи пенсійної системи, яку слід розпочати вже 2017 року, модель запуску ринку землі, модель податкових змін, що включає скасування спецрежиму сплати ПДВ для агропідприємств та спрощеної системи оподаткування для юридичних осіб.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ