Володимир Тищенко, відеоблогер
Володимир Тищенко, відеоблогер

Український блокбастер «Зустріч Саакашвілі та Мазепіна», зйомки якого відбувалися в Одесі, викликав справжній фурор в українському та російському політикумі. 15-секундний ролик, який було опубліковано 7 грудня, став причиною величезного скандалу.

Попри те, що глядачу відео було презентовано у форматі, так би мовити, історичного кіно, більшість оцінили цю стрічку як комедійно-фантастичну.

«Режисером» виступив політтехнолог Сергій Дідковський, компанія якого «Ольшанський і партнери» надає послуги з поліпшення і захисту репутації перших осіб.

30 жовтня 2015 року на своїй сторінці у Facebook Дідковський виклав пост, у якому йдеться про те, що кремлівські олігархи почали розбігатися від Путіна, і що один із них «конкретно заходить в Україну».  PR-стратег (так називає себе Дідковський) зазначає, що у російського мільярдера Дмітрія Мазепіна, який збирається придбати Одеський припортовий завод, уже була зустріч із Саакашвілі, й завершилася вона успішно.

Через 48 хвилин сайт From-ua публікує з посиланням на Дідковського статтю: «Крупный российский бизнесмен отвернулся от Путина».

«Так, незадолго до начала местных выборов в Одессе состоялась встреча Мазепина и Саакашвили. Принимая во внимание, насколько важна скорейшая и эффективная приватизация ОПЗ, а также учитывая деловую активность Мазепина в Украине, осведомленные с ходом встречи источники сообщают, что среди прочего был поднят вопрос о будущем собственнике Одесского припортового завода, а также поддержке, которую украинская сторона готова предоставить российскому олигарху. В свою очередь Мазепин выразил свою твердую заинтересованность в том, чтобы получить предприятие в свою собственность», – пише видання.

У статті, як і в дописі на Facebook-сторінці Дідковського, зроблено акцент на тому, що Мазепін – це єдиний з крупних російських політиків, хто відкрито підтримав Україну під час Майдану. Буцімто після початку воєнних дій на Донбасі той склав із себе повноваження російського депутата на знак протесту проти вторгнення військ РФ в Україні і підтримав позицію офіційного Києва.

Пізніше цю інформацію спростує представник Мазепіна.

Через 1 год. 20 хв. ця ж стаття з’явилася на сайтах «Экономические известия» та «Контракты.ua».

Після цього інші ЗМІ починають розкручувати тему, що Саакашвілі гальмує приватизацію Одеського припортового заводу в інтересах російського бізнесу.

Заказуха

Яскравим прикладом очевидної заказухи є «аналітична» стаття «Навіщо Саакашвілі гальмує приватизацію ОПЗ?», яка вийшла на сайті «Дзеркало тижня» 27 листопада.

Голову Одеської ОДА звинувачують у тому, що через піднятий ним скандал навколо ОПЗ парламент провалив відповідні законопроекти, і приватизація відтерміновується. А гучні заяви прокурора Одеської області Сакварелідзе, який проводить розслідування щодо корупційних схем на ОПЗ на суму понад 4 млрд. грн., нібито спрямовані на те, щоби штучно занизити рентабельність заводу – в інтересах російських виробників аміаку.

Зокрема, у статті зазначено:

«Російський слід. Недавно в російській пресі з’явилася інформація про інтерес до ОПЗ із боку російського холдингу «Уралхім», який володіє міноритарним пакетом акцій хімкомбінату «Тольяттіазот» і вже кілька років відстоює свої права акціонера в судах. За інформацією видання «Дни», власник холдингу Дмитро Мазепін вів переговори про купівлю заводу. «Відомий російський підприємець збирається взяти участь у приватизації Одеського припортового заводу й уже обговорив таку можливість із головою Одеської облдержадміністрації Михеїлом Саакашвілі».

Стаття «Владелец «Уралхима» связался с Саакашвили», на яку посилається «Дзеркало тижня», була опублікована на сайті «Дни» 2 листопада.

«Скандально известный бывший президент Грузии, а ныне председатель Одесской облгорадминистрации Михаил Саакашвили, собирается продать один из крупнейших химических заводов Украины россиянину Дмитрию Мазепину. По информации издающейся в Киеве газеты «Экономические известия», недавно Саакашвили встречался с Мазепиным, чтобы обговорить условия этой сделки», – ідеться в ній.

Тобто стаття в «Дзеркалі тижня» бере інформацію про зустріч Саакашвілі і Мазепіна з російського видання «Дни», яке її передрукувало з київської газети «Экономические известия», яка її взяла з  Facebook-сторінки політтехнолога Сергія Дідковського.

Варто зауважити, що автор статті на «Дзеркалі тижні» Сергій Кокот є вигаданим персонажем – в Інтернеті немає жодних інших статей цього втора, як і будь-якої іншої інформації про цього «журналіста». Попри це, на його статтю посилаються інші ЗМІ, критикуючи Саакашвілі. Для прикладу, стаття «Саакашвілі може гальмувати приватизацію ОПЗ в інтересах російського бізнесу – ЗМІ», яка була опублікована 30 листопада на сайті агентства УНІАН Ігоря Коломойського.

Вищезазначені статті робилися для того, аби у суспільстві сформувалася думка, що одеський губернатор веде таємні перемовини з російським олігархом, і щоби після появи відео про їхню зустріч уже ні в кого не виникало сумніву в достовірності цього «відеодоказу».

Прем’єра відео

7 грудня на Youtube-каналі Gleb Panfilov публікують відео «Зустріч Саакашвілі та Мазепіна у Одесі». Показово, що цей Youtube-канал був створений в той самий день, коли на нього «залили» відео про Саакашвілі.

Це відео наступного дня, 8 грудня, першим поширив сайт From-ua, який, нагадаю, 30 жовтня також першим поширив інформацію політтехнолога Дідковського про «таємну» зустріч Саакашвілі. В статті із заголовком «Появилось ВИДЕО встречи Саакашвили и российского бизнесмена Мазепина» зазначено:

«Отечественные СМИ недавно уже писали о встрече председателя Одесской облгосадминистрации Михаилом Саакашвили с российским бизнесменом, владельцем компании «Уралхим» Дмитрием Мазепиным, собравшимся принять участие в приватизации Одесского припортового завода (ОПЗ). Эту информацию затем опровергли как пресс-служба «Уралхима», так и сам Мазепин, заявив, что сведения о встрече не соответствуют действительности, и никаких переговоров о покупке ОПЗ не было. Однако в сети появилось видео, подтверждающее, что Мазепин с Саакашвили все же встречались».

Тобто видання From-ua констатує факт, що відео лише підтвердило інформацію «таємної» зустрічі, про яку раніше вже писали вітчизняні ЗМІ, і дає посилання на «Контракты.ua», які, в свою чергу, посилаються на видання «Экономические известия», які взяли цю інформацію з Facebook-сторінки політтехнолога Дідковського.

Склянка розбрату

14 грудня на засіданні Ради реформ в Адміністрації президента стався конфлікт між Саакашвілі та Аваковим. Керманич МВС на своїй Facebook-сторінці написав:

«Только что на Раде реформ господин Саакашвили в ответ на мой вопрос к нему – почему он по ОПЗ общался с русским олигархом с Уралхима..и как это связано с процессом приватизации ОПЗ?.. – потерял над собой контроль… Саакашвили – Пустобрех на трудностях, не отвечающий ни за что… ОПЗ нужно продавать открыто – западной компании с именем а не оффшоркам русского олигарха, с которым шушукаются чиновники, прикрываясь громкими фразами. Просто надо было Саакашвили ответить а он сорвался. Невинный вопрос вызвал истерику и оскорбления. на воре загорелась шапка?».

Побачивши, що більшість українців у цьому конфлікті стоять на боці Саакашвілі, наступного дня, 15 грудня, речник МВС Артем Шевченко на своїй Facebook-сторінці поширює відео «таємної» зустрічі з таким коментарем:

«Це, до речі, і є та сама зустріч і перемовини в Одесі глави тамтешньої ОДА і російського хімічного олігарха власника «Уралхіма» із промовистим прізвищем Мазепин, який неодноразово висловлював інтерес щодо участі у приватизації ОПЗ. Дивно чому питання про цю зустріч так знервувало Мікаела Ніколозовича вчора на Раді реформ? І чому він говорив, що не знає з ким розмовляв?».

Після цього більшість ЗМІ виклали інформацію в тому контексті, що МВС поширило відео зустрічі Саакашвілі з власником «Уралхіма». Як не намагалися облити брудом Саакашвілі численні ЗМІ, проте суспільство не «схавало» цю інформацію. Лише за останній місяць на сайті Коломойського УНІАН вийшло 56 статей про Саакашвілі, більшість із яких очорнюють цього політика. Не пасе задніх і телеканал олігарха «1+1».

Очевидно, що після того, як «міністр Фейсбука» (який зробив доступними коментарі лише своїм друзям) прочитав під постом речника МВС, що саме про відео думають люди (489 коментарів, близько 450 – негативного змісту із закликом до Авакова піти у відставку),  21 грудня Міністр заявив, що дане відео може бути фейковим.

Невдалий сценарій

Щодо самого відео є дві версії.

Перша. Маємо справу з банальним відеомонтажем: голову Саакашвілі прикріпили до чужого тулуба, який, до речі, значно більший, ніж у Саакашвілі. Під час розмови актори дивляться якось убік, а не один на одного. Незважаючи на сильний вітер, який здіймає їхні піджаки, волосся на їхніх головах абсолютно нерухоме.

Друга. Момент із волоссям можна віднести і до другої версії – це були добре загримовані актори з великою кількістю гелю на головах. Відеоролик поставлений так, щоб у глядача склалося враження, що його випадково відзняв звичайний перехожий. Судячи з відео-zoom, можна зробити висновок, що воно було зроблене не телефоном, а камерою. Зйомки відбувалися з невеликої відстані, оскільки сама вулиця Ланжеронівська, на якій розташований готель «Моцарт», є досить вузькою.

У проміжку між 7 грудня (коли з’явилося відео) і 21 грудня (коли керівник МВС заявив, що відео може бути фейком) Аваков звинувачував Саакашвілі, що він веде таємні перемовини з кремлівським олігархом. За цей час керівникові МВС нескладно було би встановити, коли і де перетинав кордон російський мільярдер та пред’явити інші докази на підтвердження своїх слів.

На готелі над головами двох акторів, що також видно на відео, висять дві відеокамери. Але єдине, що нам продемонстрували – це 15-секундний «шпигунський» відеоролик, на якому «кремлівський олігарх» без будь-якої охорони, під прапором України «рішає питання по ОПЗ». До речі, цей прапор є лише на одній фотографії на сайті самого готелю «Моцарт», на всіх інших фото, які були зроблені різними фотографами в різний час, він відсутній.

Тримання за стілець

Щоб відбілити репутацію і якнайдовше залишатися на посаді, очільник МВС зараз активно роздає коментарі журналістам з приводу інциденту та просить пробачення у глядачів, які побачили відео скандалу. Аваков переконує, що йому хтось кинув посилання на сайт «УКРРУДПРОМ», який також опублікував відео «таємної» зустрічі біля готелю «Моцарт», і єдине, що він хотів зробити тоді на Раді реформ – то це отримати щодо цього пояснення від Саакашвілі.

Чи не абсурдно виглядає той факт, що міністр, прочитавши на невідомому сайті якусь інформацію, не перевіривши її достовірність, почав з цього приводу проводити розслідування прямо на Раді реформ в Адміністрації президента? Постає запитання: чому тоді керманич МВС не порушив жодної кримінальної справи проти олігарха Коломойського, про зловживання якого в Інтернеті є прірва матеріалів?

Переконаний, що цю гру затіяв саме Ігор Коломойський, який, маючи свої потужні інформаційні ресурси, сподівався потопити Саакашвілі в інформаційному лайні.

  • Андрій

    Навчіть хтось автора записувати відео з екрану прямо на комп’ютер без камери ))) А то як печерні люди.