Ілля Новіков, адвокат Надії Савченко
Ілля Новіков, адвокат Надії Савченко

Речник МЗС РФ Марія Захарова відреагувала на заяву держсекретаря США Джона Керрі про Надію Савченко. Сумнівається вона в її авторстві. Мовляв, не Керрі писав, підроблена грамота.

Добре, що хоча би в авторстві її відповіді можна не сумніватися. Хабалочний тон коментарів (назвемо це для пристойності «ґонзо-дипломатія») складно сплутати з чимось іще.

На випадок, якщо Керрі по зайнятості не зможе відповісти Марії, ось мої 6 центів.

1. Випадок Надії Савченко підпадає під п 6. Мінського протоколу — «Забезпечити звільнення і обмін усіх заручників і незаконно утримуваних осіб на основі принципу «всіх на всіх». Те, що Росія вважає Савченко законно затриманою, — її, Росії, самотні проблеми. Більше так не вважає ніхто. Колега Захарової, заступник міністра закордонних справ Володимир Титов був заочно звинувачений в Україні як співучасник незаконного позбавлення Надії Савченко волі за те, що підписав від імені МЗС папір, який дозволяє її переслідування поперек імунітету ПАРЄ.

2. Заклик Керрі — це не тиск на суд. Це тиск на російську адміністрацію і відкрита відмова визнавати Донецький суд — судом у нормальному сенсі.

3. Про російських «жертв американського правосуддя» розмова зараз не йде. Керрі не торгується, а говорить із позиції сили. Він, мабуть, не дивиться Кисельова і не в курсі, що ми тут уже остаточно встали з колін.

4. Безглуздою заяву Керрі ніхто не вважає. Котлети окремо, глисти окремо. Гуантанамо — мерзенна штука, факт. Барака Обаму вже самі американці засмикали до того, що він пообіцяв закрити в’язницю до кінця свого терміну. Але перевести стрілки на цю тему ніхто не дасть. Мова йде і йтиме про звільнення Савченко.

5. Ну, скажіть їй уже хтось. А то так і помре в невіданні. Відомство Бастрикіна (Слідчий комітет РФ. — ред.) у квітні 2015 року офіційно визнало, що смерть Корнелюка і Волошина не пов’язана з їхньою журналістською роботою. Що там Керрі повинен після них іще розслідувати?

6. У США купа проблем, так. Розмова не про них. З’їхати з теми не вдасться.

А що стосується екстериторіального застосування права — і чи законне воно… Тут така штука. Іноді законне, а іноді ні.

Аби з цим визначитися бодай у рамках однієї справи Надії Савченко, нам довелося звертатися до вузьких фахівців із міжнародного кримінального права (Sergey Sayapin, дякую ще раз). Це все дуже непросто. Я сам — непоганий юрист, але за півтора року встиг вивчити лише той скромний пласт, який стосується нашої справи.

Марія Захарова в цьому не тямить нічого. Зовсім.

Так ось, не варто взагалі піднімати цю тему мимохідь тому — хто не в змозі говорити про неї всерйоз і предметно. Put up or shut up.

Захарова

Захарова

Джерело: Илья Новиков

БЕЗ КОМЕНТАРІВ