Ілля Новіков, адвокат Надії Савченко
Ілля Новіков, адвокат Надії Савченко

Коротко написати немає часу, вибачте, буде довго.

Третього березня в Донецькому міськсуді відбулися дебати в справі Надії Савченко. Мені довелося скоротити свій виступ. Надія просила укластися в дві години, щоб закінчити дебати того ж дня.

Можна було ще багато чого сказати, про що я не повідомив чи згадав побіжно для протоколу. Про численні порушення слідства, прокурорів і суду. Про відсутність у Росії належної юрисдикції. Про те, як шістьох потерпілих-українців цинічно використовували замість мастила в процесуальних шестерінках. Спершу незаконно ввели їх, щоб змінити кваліфікацію. Півроку, поки йшов суд, відмовляли в наших клопотаннях про їх виключення. А вже під час дебатів московський прокурор Філіпчук мимохідь заявив, що «закон, на жаль, не дозволяє визнати їх потерпілими у цій справі».

Як експерти-артилеристи доводили нам, що стріляти з гаубиць по двох пішоходах з десяти кілометрів — це не абсурд. Як слідчий Маньшин і його начальник Стрижов писали в одних паперах, що Савченко була затримана 23 червня працівниками ФСБ, а в інших — що до 30 червня вона перебувала в Росії вільно та давала покази добровільно.

Це все важливо для історії, але розмило б основну тезу. Сьогодні адвокати не можуть дозволити собі розкіш перерахування в одній промові двох десятків аргументів… Епоха Твіттера дала нам аудиторію з пам’яттю золотої рибки і концентрацією 6-річної дитини. Її складно утримати і легко їй набриднути.

Тому я сказав лише дві головні речі. По-перше, у нас в справі є телефонний білінг Савченко, за яким слідство не провело експертизу місцеперебування абонента. А слідчий в суді пояснив — що це зайве, оскільки вже «з інших матеріалів» відомо, де Надія була в цей час.

По-друге, в справі є відео, за яким різні астрономи встановили за висотою сонця час зйомки, з якого випливає, що Савченко взяли в полон за годину до обстрілу.

І слідство відмовило в проведенні експертизи. Що значно важливіше — суд теж відмовився проводити ці дві ключові експертизи. Судді зовсім не зобов’язані вірити нашим фахівцям на слово, але для того й існує комісійна судова експертиза. Відмова призначити її та перевірити алібі остаточно закриває питання про те — що це за суд.

Півроку я вів справу саме до цього — щоб поставити суд перед таким вибором. Призначити експертизу й дискредитувати слідство. Або відмовитися і дискредитувати себе. Дискредитація суду — не питання морального задоволення. Це наш головний інструмент і основа стратегії в справі Савченко. Результати вже почали з’являтися.

Відразу після того, як суд раптово, всупереч узгодженому графіку, переніс останнє слово Надії на 9 березня — вона оголосила сухе голодування. Держдепартамент США виступив із безпрецедентно різкою вимогою до Росії негайно звільнити Савченко без жодних умов. Американці поважають суд. Я не знаю інших випадків, аби такі заяви робилися до вироку.

Якщо мова йде лише про порушення процедури, політичні переслідування або питання гуманізму — висловлюються значно м’якіше та дипломатичніше. І загалом — не часто. Тут щось абсолютно нове. Цілковите заперечення легітимності суду. Це майже ультиматум.

Резолюція Конгресу від 22.09.2015 року дає Держдепу картбланш на запровадження нових санкцій проти Росії та російських чиновників у зв’язку зі справою Савченко. Вони можуть це зробити в будь-який момент. І посилають останнє, абсолютно не китайське, попередження. Головне, щоб адресати розуміли, що смерть Надії не зніме питання — а навпаки, зробить наслідки невідворотними. У цьому зараз наш основний — можливо, єдиний шанс.

Сухе голодування Надії не залишає нікому часу на маневри. В’язничне начальство відповідає за її життя головою. У них напевно є план, як підтримувати її насильно. Надія говорила — що на цей випадок і в неї є запасний план. Я не знаю, нападе вона на охоронців чи зробить щось іще так само відчайдушне.

Із перших днів у СІЗО в липні 2014 року її поставили на спецоблік як «схильну до втечі, нападу й суїциду». Не те, щоби вона вже тоді давала для цього підстави. Але всі, що називається, чесно попереджені. Я пишу про це так спокійно, бо всі хвилювання, коливання і вмовляння стосовно її голодування і можливих наслідків — уже пройдений для нас рік тому етап. Вона все одно зробить усе по-своєму.

Десятки людей зараз пишуть мені з проханням відмовити її та переконати, що треба за будь-яку ціну вижити і т.п. Багато хто переконаний, що знайшов якісь особливі слова, і вимагає неодмінно передати їх Надії особисто. Тоді вона точно все зрозуміє і передумає. Або не передумає, але не буду нікого переконувати. Робіть, пишіть і говоріть, що вважаєте за потрібне. Я знаю лише, що буду робити сам. Надія прийняла власне відчайдушне рішення. Я постараюся, щоб воно не виявилося марним.

А ще з різних боків зараз кричать: «Все одно вона вбивця! Посадити довічно!» («Розіпни, розіпни!»,«Її кров на нас і дітях наших!»). Усе це — не нове. Була схожа історія, був такий народ і такий самий суд. І правитель теж намагався умити руки. Пам’ятаєте, чим скінчилося того разу?

Надія Савченко

БЕЗ КОМЕНТАРІВ