борг
Росія може спробувати заблокувати кредити МВФ для України

Росія вивчає можливості для блокування подальшого кредитування України Міжнародним валютним фондом (МВФ) у разі дефолту Києва через борг перед Москвою, повідомляє агентство Bloomberg із посиланням на свої джерела, передає Інтерфакс-Україна.

Чинні в МВФ правила забороняють кредитування країн, які мають непогашену заборгованість перед офіційними кредиторами. Проте, фонд має намір найближчим часом змінити ці правила, що має зняти можливі формальні перешкоди до продовження кредитування України, навіть якщо Київ не погасить у грудні свої зобов’язання перед Москвою. Зокрема, за пропонованим новим порядком, країна-позичальник, навіть перебуваючи в дефолті, матиме змогу отримувати гроші МВФ й надалі, якщо поводиться сумлінно і продовжує конструктивні переговори з країною-кредитором з метою пошуку взаємоприйнятного рішення.

Росія може оскаржити готовність України до конструктивних переговорів, сказали джерела агентства. Країни-позичальники, виходячи із загального набору правил, повинні також показати МВФ, щоби продовжувати отримувати кредити, що їхнє боргове навантаження є стійким. Москва ж може відмовитися підтвердити, що Україна в принципі здатна обслуговувати заборгованість перед Росією. Москва, зазначило джерело агентства, наразі не ухвалила рішення щодо стратегії своїх дій з цього питання в МВФ. У свою чергу, США та інші західні країни, маючи більшість у МВФ, в будь-якому випадку можуть провести потрібне їм рішення через виконавчу раду.

Заступник міністра фінансів РФ Серґєй Сторчак сказав 10 листопада, що початок судових розглядів, якщо не буде погашений борг України перед Росією у 3 млрд. дол., може створити перепони для повернення України на глобальні фінансові ринки, чого Росія, мовляв, хотіла б уникнути. «Ми хочемо все-таки вирішити питання без великих наслідків для України як потенційного позичальника на фінансових ринках. Їм же не все життя спиратися на кредити міжнародних фінансових організацій», – сказав він. Відповідаючи на запитання, чи можуть бути розглянуті альтернативні варіанти погашення боргу, Сторчак зазначив: «Поки що альтернатива – або суд, або платіж (повне погашення бондів у встановлений термін 20 грудня, – ред.)».

Виконавча рада розгляне питання зміни політики кредитування (Lending-into-Arrears Policy) країн-членів Фонду, що мають заборгованість перед офіційним кредитором, вже 23 листопада. Про цеповідомив заступник міністра фінансів України Артем Шевальов минулого тижня. «У разі зміни політики кредитування МВФ, що передбачає кредитування за наявності офіційної заборгованості, програма МВФ в Україні може тривати незалежно від розвитку ситуації з «російським «боргом», – сказав він.

Як відомо, Україна реструктуризувала нещодавно всі випуски своїх єврооблігацій, крім «російських», випущених на суму 3 млрд. дол. Росія не взяла участі в реструктуризації, наполягаючи на погашенні цих облігацій вчасно – тобто 20 грудня 2015 року. Москва стверджує, що не є комерційним кредитором і тому вона не може брати участі в реструктуризації.

МВФ офіційно поки що не заявляв, чи вважає він борг України перед Росією комерційним або офіційним, і, відповідно, чи дефолт по ньому, якщо правила фонду змінені не будуть, може привести до заморожування чинної програми кредитування України.

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ