Росія-НАТО
Росія – НАТО: «рівновага жаху» сьогодні неможлива

У США кажуть про плани «припаркувати бронемашини на галявині Путіна» і розмістити в Європі ракети, здатні нести ядерні боєголовки. Росія натомість формулює власні вербальні виклики. Але показна конфронтація «починає жити своїм життям». Відповідати на російське брязкання зброєю аналогічними заходами – це «старий рефлекс холодної війни», пише Der Spiegel: краще було б повернути всі заморожені через кризу в Україні переговорні майданчики, включаючи G8 і Раду «Росія-НАТО».

Росія та НАТО сповзають до високоризикового військового протистояння, пише The Christian Science Monitor. «Захід прагне стримати і покарати Росію за її дії в Україні», – пояснює журналіст Фред Вейр. Експерти вказують на дедалі вищий ризик трагічних випадковостей або помилкових рішень. Тим часом минулого тижня обидві сторони пригрозили кроками, які наближають їх до розміщення перманентних сил у прикордонних районах та до відродження протистояння. Угоди, які колись приборкали гонку ядерних озброєнь, опинилися під тиском.

«Ця конфронтація поки що була переважно суто показною, кожна сторона намагалася продемонструвати своєму народу та іншій стороні, що не має наміру відступати, – каже Віктор Кременюк, заступник директора Інституту США і Канади (Москва). – Лідери з обох сторін впевнені, що можуть її контролювати, але вона починає жити власним життям, і наростає ризик, що вона стане некерованою».

Пентагон не спростував повідомлень, що США обмірковують план розміщення важких озброєнь у країнах Східної Європи, які межують з Росією. Російська сторона стверджує, що це порушить домовленість про демілітаризацію регіону. У середу Путін оголосив, що Росія додасть до свого арсеналу 40 нових міжконтинентальних ракет. На Заході це було сприйнято як небезпечне брязкання ядерними шаблями, хоча фахівці з контролю озброєнь вказують, що модернізацію стратегічних ядерних арсеналів проводять обидві сторони.

Якщо у сфері стратегічних ядерних озброєнь «все поки що більш-менш під контролем», як сказав Кременюк, то в плані ядерних ракет малої та середньої дальності ситуація значно небезпечніша. Росія давно попереджала, що може на противагу проектованій системі ПРО розмістити ракети «Іскандер-М» у Калінінградській області. Вашингтон вже звинувачує Москву в порушенні договору про РМСД, а також висунув ідею нового розміщення ядерних ракет у Європі. Фред Вейр зауважує: якщо договір про РМСД буде скасовано, в Європі може відродитися ядерне протистояння середини 1980-х.

«Заходу слід усвідомити, що у випадку із загнаною в кут агресивною та і націоналістичною Росією методи залякування не спрацюють, – переконує Хофман. – Замість того, щоби необачно займатися ядерним доозброєнням, Заходу треба якнайшвидше повернути до життя всі старі, заморожені внаслідок кризи в Україні майданчики для переговорів, починаючи з «Великої вісімки» і закінчуючи Радою «Росія-НАТО».

Водночас план розміщення військової техніки в «колишніх комуністичних країнах Східної Європи», який, як очікується, буде узгоджений на зустрічі міністрів оборони країн НАТО в середу, стане маневром «на межі постійної дислокації» військ у Східній Європі, розповіли The Sunday Times неназвані високопоставлені натовські джерела.

«США повертаються до Європи, щоби відіграти свою роль, – заявив виданню якийсь представник Альянсу. – Чисельність американських танків у Європі досягне небувалого з часів холодної війни рівня». Крім танків, мова йде про бронеавтомобілі, безпілотники, зброю та елементи інфраструктури, а також про невеликий військовий контингент. На просторі від Естонії до Болгарії буде створено шість командно-диспетчерських пунктів. Естонія, Литва і Латвія отримають ще й окрему допомогу, спрямовану на зміцнення оборони від гібридної агресії з боку Росії. Автор статті коментує: «НАТО розраховує показати, що урок торішньої анексії Криму та постійного втручання Росії в події на сході України засвоєно».

Посол США в НАТО Дуґлас Льют сказав: «Ми дуже хочемо розрядити ситуацію. Але скажемо відверто: для партнерства потрібні двоє, а з Росією у нас тепер партнерства немає».

Переклад InoPressa

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ