ЗСУ військові
Парламент затвердив нові правила для ЗСУ

Верховна Рада надала право служити в лавах Збройних сил України іноземцям. Відповідний закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо проходження військової служби у Збройних Силах України іноземцями та особами без громадянства» – парламент ухвалив 229 голосами.

«Проходження військової служби здійснюється… іноземцями та особами без громадянства – за контрактом на посадах рядового та сержантського складу і старшинського у Збройних силах України… Громадяни, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями і мають статус військовослужбовця», – свідчить закон.

Як йдеться в пояснювальній записці до документа, ухвалений закон уможливить ліквідувати практику участі іноземців у бойових діях на боці ЗСУ, яка суперечить чинному законодавству. Пояснюється, що до схвалення законопроекту дії іноземців підпадали під ознаки статті 263 Кримінального кодексу України «Незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами».

Як сприймають ідею депутатів самі воїни-неукраїнці?

Ілля Богданов – 27-річний росіянин, б’ється в АТО більш як рік.

«З одного боку, цей законопроект може принести масу позитивних моментів. З іншого – все одно напівзаходи. Документ хороший для мирного часу. Він дасть шанс заробити й реалізуватися людям з країн третього світу. А для тих, хто вже воює, цей закон не підходить», – упевнений Ілля.

На його думку, потрібно надавати людям громадянство, щойно вони зараховуються на службу. А не чекати три роки. Виходить, людина воювала, припустімо, два роки, пішла, тож, її заслуги не враховуються. А є ті, які служать з 2014 року, але їхні паспорти зникли в донецькому аеропорту або під Дебальцевим. Хтось перетнув кордон нелегально. Тож, на них чекає бюрократична тяганина. «Більшість людей, які вже воюють, не зможуть стати на службу елементарно за станом здоров’я. У них контузії, і медкомісію вони вже не пройдуть – каже Богданов. – Та й до того ж рік, який вже відвоювали ці добровольці, їм не зарахується. А це несправедливо».

За словами співрозмовника, після того як на фронті дізналися про цей законопроект, настрій у бійців без українського громадянства впав. Додому вони повернутися не можуть, адже на батьківщині щодо них вже відкриті кримінальні провадження. І в Україні офіційного статусу доведеться чекати досить довго.

Тому, поки документ не підписав Президент, все в руках комбатів, військових юристів та волонтерів. Той-таки Андрій Білецький, командир «Азова», намагається вибити клопотання про присвоєння громадянства для 22 людей зі свого полку. Своє схвалення вже висловив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Тепер справа за гарантом. Поки що українцями стали лише дві людини.

Причина «хочу служити у Збройних силах» значно спрощує отримання посвідки на проживання. Отримавши реєстрацію, добровольці проходять медкомісію та психологічну перевірку. Також іноземці можуть розраховувати на медобслуговування й соцгарантії, зокрема, на оплату орендованого житла.

У мобілізованих і тих, хто вже відслужив в АТО, з’явилася нова можливість: Верховна Рада ухвалила закон, що дозволяє укладати контракти на службу в армійських підрозділах на 6 місяців. Термін не такий великий, щоб його було шкода виділити з життя, і достатній, щоби поміркувати: чипов’язувати свою долю з армією чи ні. Як розповіли в Генштабі, укласти контракт можуть не всі солдати, а лише ті, хто відслужив по мобілізації 11 місяців. Вони також зможуть продовжувати контракт за своїм бажанням, ще на півроку. Зараз контракт підписали вже 3 тисячі бійців.

Переваг у контракту достатньо. Так, згідно з нормами, якщо мобілізований перейде на контракт, то йому буде покладена виплата разова від 10 до 8 мінзарплат (від 9 до 12 тис. грн, залежно від звання). Також контрактникам обіцяють безкоштовне житло, відпустку до 45 днів, безкоштовне лікування в медустановах Міноборони (не лише вояків, але й членів їхніх сімей) і можливість отримати безкоштовно вищу освіту. Зарплата у контрактників – 2,4 тисяч до 6,2 тисяч грн. У мобілізованих солдатів зарплати такі ж, але пільг немає.

Експерти в реалізацію закону не надто вірять. «Зарплата офіцера – в районі 4 тисяч грн, це дуже мало. Боєздатність армії базується на високій мотивації солдатів. При низьких зарплатах потенціал закону не буде використовуватися повною мірою…», – каже військовий експерт Сергій Згурець.

Не в захваті й самі контрактники. «Навіть якщо є вища освіта, але немає військової спеціальності, ти довго не отримаєш жодного кар’єрного росту – говорить контрактник Олексій Попов. – По-друге, армію, нібито, переодягають у нову форму, але ніхто її не видає, і доводиться купувати за свої гроші».

Оформитися і дізнатися все про контрактну службу можна у військкоматі або у командира. За словами спікера Генштабу Владислава Селезньова, щоб укласти контракт, солдату достатньо написати рапорт на ім’я командира своєї частини. А якщо він вже пішов зі служби – звернутися із заявою в свій військкомат.

У тексті контракту про військову службу є пункт під назвою – «Інші умови контракту». Там можуть бути окремо обумовлені особливі умови служби, але, за словами юристів, внести власні корективи у військовослужбовця особливих шансів немає. «Порядок проходження військової служби регулюється цілою низкою нормативних актів – розповідає юрист Зоя Ярош. – Тому місця для будь-яких змін і доповнень майже не залишається. За своєю правовою природою такий контракт є договором приєднання, тобто сторона при його підписанні лише приймає умови».

Втім, закон передбачає цілу низку причин, з яких контракт може бути розірваний достроково за бажанням самого військовослужбовця. Одна з них – систематичне невиконання умов контракту командуванням. Це стосується, наприклад, невиплати заробітної плати або відмови у виплаті пільг. Юрист додає, що в такому випадку військовий має право звернутися до суду. «Тільки треба розуміти, що систематичним порушенням є порушення, яке повторювалося більше одного разу», – резюмувала Ярош.

За матеріалами NEWSru.com

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ